Om företaget
G & K AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Företaget bedriver även verksamhet inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 964 473 kr räkenskapsåret 2025 (810 480 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte G & K AB 964 473 kr och redovisade ett resultat på 117 500 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 42,5 procent, under branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 182,2 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,5 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 182,2 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 43,3 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 19,0 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 482 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 327 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 395 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 247 av 455 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 27 307 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 49 028 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 148 158 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,3 procent | 7,0 procent | 15,9 procent |
| Vinstmarginal | 47,3 procent | 7,1 procent | 15,4 procent |
| Soliditet | 65,6 procent | 49,7 procent | 42,5 procent |
| Kassalikviditet | 109,1 procent | 145,9 procent | 182,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,2 procent | 28,7 procent | 43,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 257,5 procent | 19,0 procent |
| Omsättning per anställd | 227 000 kr | 405 000 kr | 482 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 118 000 kr | 306 000 kr | 327 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
tallidsvägen 7c/o Christaki Gkegka
13137 Nacka
Bolag på samma adress
2 andra bolag har tallidsvägen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom lokalvård, byggnadstjänster, äga och förvalta hyresfastigheter samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 226 714 kr | 810 480 kr | 964 473 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 29 850 kr | -29 850 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 800 kr | 31 783 kr | 31 567 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 763 kr | 57 562 kr | 102 780 kr |
| Personalkostnader | 118 358 kr | 612 203 kr | 654 833 kr |
| Avskrivningar | 5 500 kr | 22 000 kr | 21 996 kr |
| Rörelseresultat | 107 143 kr | 57 082 kr | 153 297 kr |
| Ränteintäkter | 61 kr | 628 kr | 289 kr |
| Räntekostnader | - | - | 5 093 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 107 204 kr | 57 710 kr | 148 492 kr |
| Skatt | 22 462 kr | 13 536 kr | 30 992 kr |
| Årets resultat | 84 742 kr | 44 174 kr | 117 500 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 104 500 kr | 82 500 kr | 360 504 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 104 500 kr | 82 500 kr | 60 504 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 732 kr | 227 011 kr | 278 210 kr |
| Kortfristiga fordringar | 60 910 kr | 166 261 kr | 215 092 kr |
| Kassa och bank | 1 822 kr | 60 750 kr | 63 118 kr |
| Summa tillgångar | 167 232 kr | 309 511 kr | 638 714 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 109 742 kr | 153 916 kr | 271 416 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 84 742 kr | 128 916 kr |
| Årets resultat | 84 742 kr | 44 174 kr | 117 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 490 kr | 155 595 kr | 152 718 kr |
| Leverantörsskulder | 300 kr | 1 286 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 22 462 kr | 35 998 kr | 22 913 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 34 728 kr | 88 972 kr | 77 639 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 167 232 kr | 309 511 kr | 638 714 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom lokalvård, byggnadstjänster, äga och förvalta hyresfastigheter samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Chris & Eljana Invest ABBolaget har sitt säte i Stockholm kommun, Stockholms län.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Christaki G (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har G & K AB för organisationsnummer?
G & K AB har organisationsnummer 559429-8266 (5594298266).
Var ligger G & K AB?
G & K AB har sin registrerade adress tallidsvägen 7, 13137 Nacka.
Vilken bransch är G & K AB verksamt i?
G & K AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter G & K AB?
G & K AB hade en nettoomsättning på 964 473 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har G & K AB?
G & K AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.