Holistic Health Academy (HHA) AB
Holistic Health Academy (HHA) AB har organisationsnummer 559430-4049 (5594304049)
Aktiebolag • Org.nr: 559430-4049
Om företaget
Holistic Health Academy (HHA) AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 376 110 kr räkenskapsåret 2025 (319 623 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Holistic Health Academy (HHA) AB 376 110 kr och redovisade ett resultat på 61 179 kr. Rörelsemarginalen var 21,4 procent, över branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 87,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 757,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,9 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 87,9 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 757,4 procent | 298,2 procent | 147,1 procent till 628,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,7 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 944 av 2 064 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 13 av 31 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Lund.
- Plats 2 032 av 3 819 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 23 527 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 201 425 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,0 procent | 21,4 procent |
| Vinstmarginal | -8,7 procent | 21,9 procent |
| Soliditet | 93,3 procent | 87,9 procent |
| Kassalikviditet | 1204,7 procent | 757,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,9 procent | 6,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klostergatan 3E22222 Lund
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Klostergatan 3E som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara coachning och utbildning inom hälsa, kost, träning och hållbarhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85510Sport- och fritidsutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 319 623 kr | 376 110 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 151 kr | 1 230 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 238 460 kr | 2 311 kr |
| Övriga externa kostnader | 104 805 kr | 244 936 kr |
| Personalkostnader | 14 619 kr | 48 919 kr |
| Rörelseresultat | -38 300 kr | 80 554 kr |
| Ränteintäkter | 10 491 kr | 1 722 kr |
| Räntekostnader | 71 kr | 58 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -27 880 kr | 82 218 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -13 003 kr |
| Skatt | - | 8 036 kr |
| Årets resultat | -27 880 kr | 61 179 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 211 244 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 11 244 kr |
| Omsättningstillgångar | 822 402 kr | 944 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 622 kr | 28 414 kr |
| Kassa och bank | 790 780 kr | 915 686 kr |
| Summa tillgångar | 1 022 402 kr | 1 155 344 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 954 135 kr | 1 015 314 kr |
| Aktiekapital | 55 550 kr | 55 550 kr |
| Balanserat resultat | 157 015 kr | 129 135 kr |
| Årets resultat | -27 880 kr | 61 179 kr |
| Obeskattade reserver | - | 13 003 kr |
| Kortfristiga skulder | 68 267 kr | 124 649 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 624 kr |
| Skatteskulder | - | 8 036 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 45 108 kr | 93 159 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 022 402 kr | 1 155 344 kr |
Ur årsredovisningen
Holistic Health Academy är ett bolag inom hälsobranchen som erbjuder utbildningar i hur man ska coacha andra människor till en bättre hälsa och hållbarhet.
Företrädare
- Johanna Maria S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Holistic Health Academy (HHA) AB för organisationsnummer?
Holistic Health Academy (HHA) AB har organisationsnummer 559430-4049 (5594304049).
Var ligger Holistic Health Academy (HHA) AB?
Holistic Health Academy (HHA) AB har sin registrerade adress Klostergatan 3E, 22222 Lund.
Vilken bransch är Holistic Health Academy (HHA) AB verksamt i?
Holistic Health Academy (HHA) AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Holistic Health Academy (HHA) AB?
Holistic Health Academy (HHA) AB hade en nettoomsättning på 376 110 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.