H Funestrand AB
H Funestrand AB har organisationsnummer 559431-2521 (5594312521)
Aktiebolag • Org.nr: 559431-2521
Om företaget
H Funestrand AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10790 procent till 1 065 434 kr räkenskapsåret 2025 (9 784 kr föregående år).
Nettoomsättning beror i huvudsak på mängden konsultuppdrag, som i år avsiktligt var signifikant större.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte H Funestrand AB 1 065 434 kr och redovisade ett resultat på 618 425 kr. Rörelsemarginalen var 73,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 70,0 procent, under branschens median (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 99,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,0 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,1 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,0 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 99,4 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 96,1 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 679 av 2 739 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 6 av 20 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Kalmar.
- Plats 828 av 1 903 aktiebolag med säte i Kalmar.
- Plats 2 263 av 5 021 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 139 996 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 73,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 73,1 procent |
| Soliditet | 51,3 procent | 70,0 procent |
| Kassalikviditet | 130,7 procent | 99,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,4 procent | 96,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kaptensgatan 9 A Lgh 110239236 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 784 kr | 1 065 434 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 055 kr | 272 255 kr |
| Personalkostnader | - | 15 660 kr |
| Rörelseresultat | 3 729 kr | 777 519 kr |
| Ränteintäkter | 1 787 kr | 1 073 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 169 kr | 778 592 kr |
| Skatt | 766 kr | 160 167 kr |
| Årets resultat | 25 403 kr | 618 425 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 35 719 kr | 645 219 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 719 kr | 645 219 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 455 kr | 274 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 59 375 kr | 273 863 kr |
| Kassa och bank | 3 080 kr | 690 kr |
| Summa tillgångar | 98 174 kr | 919 772 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 50 403 kr | 643 425 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 25 403 kr | 618 425 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 771 kr | 276 347 kr |
| Skatteskulder | 47 771 kr | 4 781 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 271 566 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 98 174 kr | 919 772 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård och därmed förenlig verksamhet.
Under januari - maj bedrevs konsultverksamhet inom primärvården. Rörelseresultatet blev lägre än förväntat då det belastas av befarade kundförluster på grund av att bemanningsföretaget som fakturerades gick i konkurs.
Företrädare
- Henrik Andreas F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har H Funestrand AB för organisationsnummer?
H Funestrand AB har organisationsnummer 559431-2521 (5594312521).
Var ligger H Funestrand AB?
H Funestrand AB har sin registrerade adress Kaptensgatan 9 A Lgh 1102, 39236 Kalmar.
Vilken bransch är H Funestrand AB verksamt i?
H Funestrand AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter H Funestrand AB?
H Funestrand AB hade en nettoomsättning på 1 065 434 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår H Funestrand AB någon utdelning?
Styrelsen i H Funestrand AB föreslog en utdelning på 530 134 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kalmar
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.