Trustbike AB
Trustbike AB har organisationsnummer 559431-4758 (5594314758)
Aktiebolag • Org.nr: 559431-4758
Om företaget
Trustbike AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gränna. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 150 procent till 5 211 760 kr räkenskapsåret 2025 (2 082 514 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Trustbike AB 5 211 760 kr och redovisade ett resultat på 925 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, över branschens median (median 1,8 procent). Soliditeten var 29,9 procent, under branschens median (median 40,3 procent). Kassalikviditeten var 97,5 procent, under branschens median (median 117,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 1,8 procent | -5,5 procent till 9,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 1,2 procent | -5,7 procent till 7,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 29,9 procent | 40,3 procent | 16,0 procent till 68,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 97,5 procent | 117,6 procent | 42,8 procent till 277,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 2,6 procent | -25,5 procent till 19,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 150,3 procent | -4,5 procent | -27,5 procent till 13,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 45 av 285 aktiebolag inom reparation och underhåll av motorcyklar.
- Plats 68 av 576 aktiebolag med säte i Nässjö.
- Plats 1 189 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 35 502 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 24,0 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 24,1 procent | 3,6 procent |
| Soliditet | 28,1 procent | 45,0 procent | 29,9 procent |
| Kassalikviditet | 126,4 procent | 180,8 procent | 97,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -158,1 procent | 94,0 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 150,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hallagård 1c/o Christer Granquist
56393 Gränna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hallagård 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet avser försäljning av mopeder och motorcyklar så därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 95320Reparation och underhåll av motorcyklarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 774 kr | 2 082 514 kr | 5 211 760 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 143 kr | 2 544 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 1 888 837 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 822 kr | 446 871 kr | 973 661 kr |
| Personalkostnader | - | 286 636 kr | 1 897 575 kr |
| Rörelseresultat | -39 961 kr | 499 787 kr | 450 655 kr |
| Ränteintäkter | 145 kr | 3 242 kr | 742 kr |
| Räntekostnader | - | 204 kr | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -39 816 kr | 502 825 kr | 187 390 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -115 000 kr |
| Skatt | - | 107 972 kr | 71 465 kr |
| Årets resultat | -39 816 kr | 394 853 kr | 925 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 309 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 309 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 89 636 kr | 933 761 kr | 1 098 673 kr |
| Varulager | 8 139 kr | 4 810 kr | 249 001 kr |
| Kortfristiga fordringar | 73 335 kr | 688 319 kr | 317 298 kr |
| Kassa och bank | 8 162 kr | 240 632 kr | 532 374 kr |
| Summa tillgångar | 89 636 kr | 933 761 kr | 1 407 673 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 25 184 kr | 420 037 kr | 421 303 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 000 kr | 184 kr | 395 378 kr |
| Årets resultat | -39 816 kr | 394 853 kr | 925 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 115 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 64 452 kr | 513 724 kr | 871 370 kr |
| Leverantörsskulder | 20 738 kr | 255 308 kr | 272 670 kr |
| Skatteskulder | - | 107 972 kr | 179 437 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 075 kr | 146 756 kr | 190 355 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 89 636 kr | 933 761 kr | 1 407 673 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Nässjö kommun, Jönköpings län. Verksamheten består av försäljning av mopeder och motorcyklar och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Christer G (styrelseordförande)
- Henric L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Trustbike AB för organisationsnummer?
Trustbike AB har organisationsnummer 559431-4758 (5594314758).
Var ligger Trustbike AB?
Trustbike AB har sin registrerade adress Hallagård 1, 56393 Gränna.
Vilken bransch är Trustbike AB verksamt i?
Trustbike AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Trustbike AB?
Trustbike AB hade en nettoomsättning på 5 211 760 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nässjö
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.