Revolt Powercharge Nordic AB
Revolt Powercharge Nordic AB har organisationsnummer 559431-9450 (5594319450)
Aktiebolag • Org.nr: 559431-9450
Om företaget
Revolt Powercharge Nordic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 356 procent till 10 106 718 kr räkenskapsåret 2025 (2 216 301 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Revolt Powercharge Nordic AB 10 106 718 kr och redovisade ett resultat på 147 756 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 7,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 93,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,3 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 93,9 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 68,0 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 684 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 388 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 463 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 61 av 627 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Stockholm.
- Plats 4 031 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 104 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 19 584 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,3 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 1,7 procent | 7,3 procent |
| Kassalikviditet | 77,1 procent | 93,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -44,3 procent | 68,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 684 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 388 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mailbox 69311411 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mailbox 693 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning och installation av solceller, batterilagring & elbilsladdare.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 216 301 kr | 10 106 718 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 904 kr | 52 748 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 823 195 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 385 822 kr | 1 617 910 kr |
| Personalkostnader | 3 355 kr | 2 329 833 kr |
| Avskrivningar | 14 504 kr | 73 142 kr |
| Rörelseresultat | -7 671 kr | 194 176 kr |
| Ränteintäkter | - | 278 kr |
| Räntekostnader | - | 2 027 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 671 kr | 192 427 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -27 600 kr |
| Skatt | - | 17 071 kr |
| Årets resultat | -7 671 kr | 147 756 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 242 566 kr | 406 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 114 505 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 110 088 kr |
| Omsättningstillgångar | 757 433 kr | 2 581 919 kr |
| Varulager | - | 5 795 kr |
| Kortfristiga fordringar | 206 504 kr | 2 453 623 kr |
| Kassa och bank | 550 929 kr | 122 501 kr |
| Summa tillgångar | 999 999 kr | 2 987 919 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 17 329 kr | 217 160 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 44 404 kr |
| Årets resultat | -7 671 kr | 147 756 kr |
| Obeskattade reserver | - | 27 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 982 670 kr | 2 743 159 kr |
| Leverantörsskulder | 646 400 kr | 1 260 362 kr |
| Skatteskulder | - | 17 071 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 173 509 kr | 1 301 437 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 999 999 kr | 2 987 919 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har efter räkenskapsårets utgång fokuserat på solcellsanläggningar och batterilagring till lantbruk, vilket lett till flera stora
Företrädare
- Marina Q (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Revolt Powercharge Nordic AB för organisationsnummer?
Revolt Powercharge Nordic AB har organisationsnummer 559431-9450 (5594319450).
Var ligger Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB har sin registrerade adress Mailbox 693, 11411 Stockholm.
Vilken bransch är Revolt Powercharge Nordic AB verksamt i?
Revolt Powercharge Nordic AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB hade en nettoomsättning på 10 106 718 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Revolt Powercharge Nordic AB?
Revolt Powercharge Nordic AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.