Hanna Radomski Utbildning AB
Hanna Radomski Utbildning AB har organisationsnummer 559432-7156 (5594327156)
Aktiebolag • Org.nr: 559432-7156
Om företaget
Hanna Radomski Utbildning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 282 372 kr räkenskapsåret 2025 (445 217 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hanna Radomski Utbildning AB 282 372 kr och redovisade ett resultat på -50 696 kr. Rörelsemarginalen var -17,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,8 procent). Soliditeten var 27,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,6 procent). Kassalikviditeten var 115,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,8 procent | 14,8 procent | 0,6 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -18,0 procent | 15,0 procent | 0,7 procent till 40,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,7 procent | 65,6 procent | 41,3 procent till 83,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,5 procent | 303,1 procent | 164,2 procent till 586,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -120,4 procent | 13,6 procent | -5,2 procent till 44,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -36,6 procent | -5,7 procent | -35,6 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 893 av 1 671 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 33 av 58 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Malmö.
- Plats 7 011 av 11 139 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 24 987 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 213 331 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,2 procent | -0,1 procent | -17,8 procent |
| Vinstmarginal | 22,2 procent | 0,0 procent | -18,0 procent |
| Soliditet | 54,5 procent | 32,3 procent | 27,7 procent |
| Kassalikviditet | 220,0 procent | 147,8 procent | 115,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,2 procent | -0,1 procent | -120,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 126,1 procent | -36,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Amiralsgatan 20c/o Malmö ISTDP-mottagning
21155 Malmö
Bolag på samma adress
16 andra bolag har Amiralsgatan 20 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att bedriva undervisning, handledning och konsultation inom psykoterapeutiska metoder och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 196 916 kr | 445 217 kr | 282 372 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 26 906 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 66 351 kr | 68 683 kr | 72 325 kr |
| Personalkostnader | 59 906 kr | 376 612 kr | 260 394 kr |
| Rörelseresultat | 43 753 kr | -315 kr | -50 347 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 323 kr | -60 kr |
| Räntekostnader | - | 30 kr | 289 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 43 756 kr | -22 kr | -50 696 kr |
| Skatt | 9 012 kr | 63 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 34 744 kr | -85 kr | -50 696 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 109 523 kr | 184 512 kr | 127 139 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 kr | 126 478 kr | 75 043 kr |
| Kassa och bank | 109 520 kr | 58 034 kr | 52 096 kr |
| Summa tillgångar | 109 523 kr | 184 512 kr | 152 139 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 59 744 kr | 59 659 kr | 42 094 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 34 744 kr | 67 790 kr |
| Årets resultat | 34 744 kr | -85 kr | -50 696 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 779 kr | 124 853 kr | 110 045 kr |
| Skatteskulder | 9 012 kr | 9 075 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 767 kr | 115 778 kr | 110 045 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 109 523 kr | 184 512 kr | 152 139 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö registrerades år 2023 och bedriver sedan dess undervisning, handledning och konsultation inom psykoterapeutiska metoder och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Hanna R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hanna Radomski Utbildning AB för organisationsnummer?
Hanna Radomski Utbildning AB har organisationsnummer 559432-7156 (5594327156).
Var ligger Hanna Radomski Utbildning AB?
Hanna Radomski Utbildning AB har sin registrerade adress Amiralsgatan 20, 21155 Malmö.
Vilken bransch är Hanna Radomski Utbildning AB verksamt i?
Hanna Radomski Utbildning AB är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hanna Radomski Utbildning AB?
Hanna Radomski Utbildning AB hade en nettoomsättning på 282 372 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.