Toves fothälsa AB
Toves fothälsa AB har organisationsnummer 559433-8443 (5594338443)
Aktiebolag • Org.nr: 559433-8443
Om företaget
Toves fothälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mockfjärd. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 27 procent till 652 727 kr räkenskapsåret 2026 (514 058 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Toves fothälsa AB 652 727 kr och redovisade ett resultat på 98 145 kr. Rörelsemarginalen var 15,5 procent, över branschens median (median 11,9 procent). Soliditeten var 66,3 procent, under branschens median (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 296,8 procent, under branschens median (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,5 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,5 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 66,3 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 296,8 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 134,6 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 27,0 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 653 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 362 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 507 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 179 av 300 aktiebolag med säte i Gagnef.
- Plats 4 771 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 175 414 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,3 procent | -17,1 procent | 15,5 procent |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | -17,1 procent | 15,5 procent |
| Soliditet | 58,5 procent | -104,3 procent | 66,3 procent |
| Kassalikviditet | 240,9 procent | 49,0 procent | 296,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,0 procent | - | 134,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,9 procent | 27,0 procent |
| Omsättning per anställd | 418 000 kr | 514 000 kr | 653 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 217 000 kr | 420 000 kr | 362 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högsvevägen 16578543 Mockfjärd
Verksamhetsbeskrivning
Medicinsk fotvård, fotvård som friskvård, försäljning av fotvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 418 413 kr | 514 058 kr | 652 727 kr |
| Övriga externa kostnader | 132 083 kr | 152 610 kr | 150 394 kr |
| Personalkostnader | 217 076 kr | 420 297 kr | 361 746 kr |
| Rörelseresultat | 47 209 kr | -87 761 kr | 101 498 kr |
| Ränteintäkter | 38 kr | 57 kr | 49 kr |
| Räntekostnader | - | 9 kr | 424 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 47 247 kr | -87 713 kr | 101 123 kr |
| Skatt | 9 762 kr | 0 kr | 2 978 kr |
| Årets resultat | 37 485 kr | -87 713 kr | 98 145 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 106 820 kr | 24 194 kr | 109 977 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 124 kr | 17 310 kr | 21 955 kr |
| Kassa och bank | 85 696 kr | 6 884 kr | 88 022 kr |
| Summa tillgångar | 106 820 kr | 24 194 kr | 109 977 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 62 485 kr | -25 228 kr | 72 918 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 37 485 kr | -50 227 kr |
| Årets resultat | 37 485 kr | -87 713 kr | 98 145 kr |
| Kortfristiga skulder | 44 335 kr | 49 422 kr | 37 059 kr |
| Leverantörsskulder | 1 697 kr | 0 kr | 9 665 kr |
| Skatteskulder | 9 762 kr | 4 060 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 206 kr | 38 282 kr | 19 814 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 106 820 kr | 24 194 kr | 109 977 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva medicinsk fotvård, fotvård som friskvård, försäljning av fotvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Tove A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Toves fothälsa AB för organisationsnummer?
Toves fothälsa AB har organisationsnummer 559433-8443 (5594338443).
Var ligger Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB har sin registrerade adress Högsvevägen 165, 78543 Mockfjärd.
Vilken bransch är Toves fothälsa AB verksamt i?
Toves fothälsa AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB hade en nettoomsättning på 652 727 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gagnef
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.