Neglinge IT och Management AB
Neglinge IT och Management AB har organisationsnummer 559434-0076 (5594340076)
Aktiebolag • Org.nr: 559434-0076
Konsultverksamhet avseende företags organisationSaltsjöbaden
Om företaget
Neglinge IT och Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom utformning av byggprojekt.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 4 950 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 096 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Neglinge IT och Management AB 4 950 000 kr och redovisade ett resultat på 3 631 678 kr. Rörelsemarginalen var 92,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 91,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 828,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 92,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 828,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 037 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 20 av 1 014 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Nacka.
- Plats 299 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 11 397 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 37 110 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,5 procent | 93,1 procent | 92,5 procent |
| Vinstmarginal | 94,5 procent | 93,2 procent | 92,5 procent |
| Soliditet | 47,2 procent | 83,1 procent | 91,3 procent |
| Kassalikviditet | 300,0 procent | 821,9 procent | 828,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 79,0 procent | 44,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 143,4 procent | -2,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Neglingevägen 61c/o c/o Boström
13334 Saltsjöbaden
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Neglingevägen 61 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska primärt bedriva konsultverksamhet inom IT och management samt även fastighetsutveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 094 401 kr | 5 096 176 kr | 4 950 399 kr |
| Övriga externa kostnader | 82 409 kr | 288 832 kr | 302 134 kr |
| Personalkostnader | 33 049 kr | 60 863 kr | 69 427 kr |
| Rörelseresultat | 1 978 943 kr | 4 746 481 kr | 4 578 838 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 681 kr | 2 502 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 978 943 kr | 4 751 162 kr | 4 581 340 kr |
| Bokslutsdispositioner | -496 500 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 306 839 kr | 983 310 kr | 949 662 kr |
| Årets resultat | 1 175 604 kr | 3 767 852 kr | 3 631 678 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 1 840 000 kr | 6 640 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 840 000 kr | 6 640 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 545 456 kr | 3 899 365 kr | 2 327 534 kr |
| Kortfristiga fordringar | 866 469 kr | 1 204 661 kr | 1 079 245 kr |
| Kassa och bank | 1 678 987 kr | 2 694 704 kr | 1 248 289 kr |
| Summa tillgångar | 2 545 456 kr | 5 739 365 kr | 8 967 534 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 200 604 kr | 4 768 456 kr | 8 190 134 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 975 604 kr | 4 533 456 kr |
| Årets resultat | 1 175 604 kr | 3 767 852 kr | 3 631 678 kr |
| Obeskattade reserver | 496 500 kr | 496 500 kr | 496 500 kr |
| Kortfristiga skulder | 848 352 kr | 474 409 kr | 280 900 kr |
| Leverantörsskulder | 17 189 kr | 1 493 kr | 1 115 kr |
| Skatteskulder | 306 839 kr | 95 797 kr | 77 263 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 519 324 kr | 369 119 kr | 194 522 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 545 456 kr | 5 739 365 kr | 8 967 534 kr |
Företrädare
- Per B
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Neglinge IT och Management AB för organisationsnummer?
Neglinge IT och Management AB har organisationsnummer 559434-0076 (5594340076).
Var ligger Neglinge IT och Management AB?
Neglinge IT och Management AB har sin registrerade adress Neglingevägen 61, 13334 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är Neglinge IT och Management AB verksamt i?
Neglinge IT och Management AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Neglinge IT och Management AB?
Neglinge IT och Management AB hade en nettoomsättning på 4 950 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Neglinge IT och Management AB någon utdelning?
Styrelsen i Neglinge IT och Management AB föreslog en utdelning på 326 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.