PB Management AB
PB Management AB har organisationsnummer 559434-2353 (5594342353)
Aktiebolag • Org.nr: 559434-2353
Om företaget
PB Management AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 29 procent till 2 636 776 kr räkenskapsåret 2025 (2 042 699 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PB Management AB 2 636 776 kr och redovisade ett resultat på 1 050 730 kr. Rörelsemarginalen var 67,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 78,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 916,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 189,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,4 procent | 4,4 procent | -4,8 procent till 16,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 68,3 procent | 3,8 procent | -5,5 procent till 17,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,4 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 916,8 procent | 189,6 procent | 87,2 procent till 460,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,2 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 29,1 procent | 0,0 procent | -24,7 procent till 18,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 126 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 29 av 154 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 12 087 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 20 383 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 65 418 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,3 procent | 84,9 procent | 67,4 procent |
| Vinstmarginal | 80,3 procent | 84,9 procent | 68,3 procent |
| Soliditet | 62,6 procent | 86,2 procent | 78,4 procent |
| Kassalikviditet | 267,3 procent | 328,2 procent | 916,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,5 procent | 90,5 procent | 41,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 998,2 procent | 29,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roslagsgatan 2911355 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Roslagsgatan 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva verksamhet inom event på bland annat nattklubb eller restauranger men även andra projekt såsom artistbokningar eller säljuppdrag så därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 93290Övrig fritids- och nöjesverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 185 997 kr | 2 042 699 kr | 2 636 776 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 525 kr | 6 735 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 68 119 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 680 kr | 304 164 kr | 775 222 kr |
| Personalkostnader | - | - | 10 000 kr |
| Rörelseresultat | 149 317 kr | 1 733 936 kr | 1 776 891 kr |
| Ränteintäkter | - | 49 kr | 26 402 kr |
| Räntekostnader | - | 221 kr | 1 655 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 149 317 kr | 1 733 764 kr | 1 801 638 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -450 000 kr |
| Skatt | 31 810 kr | 377 682 kr | 300 908 kr |
| Årets resultat | 117 507 kr | 1 356 082 kr | 1 050 730 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 950 000 kr | 950 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 950 000 kr | 950 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 227 694 kr | 789 031 kr | 2 300 203 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 438 kr | 60 750 kr | 140 747 kr |
| Kassa och bank | 106 256 kr | 728 281 kr | 2 159 456 kr |
| Summa tillgångar | 227 694 kr | 1 739 031 kr | 3 250 203 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 142 507 kr | 1 498 589 kr | 2 549 319 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 117 507 kr | 1 473 589 kr |
| Årets resultat | 117 507 kr | 1 356 082 kr | 1 050 730 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 450 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 85 187 kr | 240 442 kr | 250 884 kr |
| Leverantörsskulder | 6 366 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 31 810 kr | 184 772 kr | 204 809 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 011 kr | 55 671 kr | 46 076 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 227 694 kr | 1 739 031 kr | 3 250 203 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska driva verksamhet inom event på bland annat nattklubb eller restauranger men även andra projekt såsom artistbokningar eller säljuppdrag så därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Patrice B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PB Management AB för organisationsnummer?
PB Management AB har organisationsnummer 559434-2353 (5594342353).
Var ligger PB Management AB?
PB Management AB har sin registrerade adress Roslagsgatan 29, 11355 Stockholm.
Vilken bransch är PB Management AB verksamt i?
PB Management AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PB Management AB?
PB Management AB hade en nettoomsättning på 2 636 776 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår PB Management AB någon utdelning?
Styrelsen i PB Management AB föreslog en utdelning på 746 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.