Operation Suyaen AB
Operation Suyaen AB har organisationsnummer 559434-3377 (5594343377)
Aktiebolag • Org.nr: 559434-3377
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareBromma
Om företaget
Operation Suyaen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 952 614 kr räkenskapsåret 2025 (1 043 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Operation Suyaen AB 952 614 kr och redovisade ett resultat på 53 990 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, under branschens median (median 12,9 procent). Soliditeten var 47,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 190,9 procent, under branschens median (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 12,9 procent | -17,9 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,1 procent | 29,3 procent | -3,7 procent till 88,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,6 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 190,9 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,1 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -8,7 procent | -24,7 procent | -87,1 procent till 8,8 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | 7,1 procent |
| Soliditet | 42,4 procent | 47,6 procent |
| Kassalikviditet | 173,7 procent | 190,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,2 procent | 60,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 043 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 839 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västerled 165c/o c/o Suyaen Andersson
16772 Bromma
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Västerled 165 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Jobbar som specialist legitimerad operationssjuksköterska eller legitimerad sjuksköterska på uppdrag av bemanningsföretag eller direkt upphandling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 042 867 kr | 952 614 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 15 948 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 710 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 135 321 kr | 144 689 kr |
| Personalkostnader | 839 304 kr | 756 069 kr |
| Rörelseresultat | 59 531 kr | 67 804 kr |
| Ränteintäkter | 126 kr | 152 kr |
| Räntekostnader | 625 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 59 032 kr | 67 956 kr |
| Skatt | 12 263 kr | 13 966 kr |
| Årets resultat | 46 769 kr | 53 990 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 169 092 kr | 188 485 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 875 kr | 29 381 kr |
| Kassa och bank | 163 217 kr | 159 104 kr |
| Summa tillgångar | 169 092 kr | 188 485 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 71 769 kr | 89 759 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 10 769 kr |
| Årets resultat | 46 769 kr | 53 990 kr |
| Kortfristiga skulder | 97 323 kr | 98 726 kr |
| Leverantörsskulder | 3 042 kr | 7 011 kr |
| Skatteskulder | 10 213 kr | 15 674 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 068 kr | 76 041 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 169 092 kr | 188 485 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Lidköping bedriver verksamhet som specialist legitimerad operationssjuksköterska eller legitimerad sjuksköterska på uppdrag av bemanningsföretag eller direkt upphandling
Företrädare
- Suyaen Magaly A (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Operation Suyaen AB för organisationsnummer?
Operation Suyaen AB har organisationsnummer 559434-3377 (5594343377).
Var ligger Operation Suyaen AB?
Operation Suyaen AB har sin registrerade adress Västerled 165, 16772 Bromma.
Vilken bransch är Operation Suyaen AB verksamt i?
Operation Suyaen AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Operation Suyaen AB?
Operation Suyaen AB hade en nettoomsättning på 952 614 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Operation Suyaen AB någon utdelning?
Styrelsen i Operation Suyaen AB föreslog en utdelning på 64 759 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-15
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.