Om företaget
Älvsala Development AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värmdö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Älvsala Development AB 0 kr och redovisade ett resultat på -1 774 kr. Soliditeten var 96,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 16,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,5 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 16,8 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -8,5 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 376 av 471 aktiebolag inom revision.
- Plats 95 av 120 aktiebolag inom revision med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 96,8 procent | 96,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 53,3 procent | 16,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,0 procent | -9,0 procent | -8,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ormbunksvägen 11c/o c/o Falköga Redovisning AB
13956 Värmdö
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Ormbunksvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta förvärvade immateriella tillgångar inom webbutveckling för ekonomisystem
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 250 kr | 2 042 kr | 1 760 kr |
| Rörelseresultat | -250 kr | -2 042 kr | -1 760 kr |
| Räntekostnader | - | 10 kr | 14 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -250 kr | -2 052 kr | -1 774 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -250 kr | -2 052 kr | -1 774 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 24 000 kr | 23 048 kr | 21 548 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 000 kr | 23 048 kr | 21 548 kr |
| Omsättningstillgångar | 750 kr | 400 kr | 126 kr |
| Kassa och bank | 750 kr | 400 kr | 126 kr |
| Summa tillgångar | 24 750 kr | 23 448 kr | 21 674 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 24 750 kr | 22 698 kr | 20 924 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -250 kr | -2 302 kr |
| Årets resultat | -250 kr | -2 052 kr | -1 774 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 750 kr | 750 kr |
| Leverantörsskulder | - | 750 kr | 750 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 750 kr | 23 448 kr | 21 674 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har till ändamål att äga och förvalta immateriella tillgångar kopplade till webbutveckling för ekonomisystem. Bolaget har under räkenskapsåret varit vilande och har inte bedrivit någon operativ verksamhet.
Under räkenskapsåret har bolaget genomgått en förändring av ägarstrukturen genom att samtliga aktier förvärvats av Älvsala Invest AB (org.nr 559290-4824), vilket innebär att bolaget vid räkenskapsårets utgång utgör ett helägt dotterbolag.
Företrädare
- Carl-Magnus F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Älvsala Development AB för organisationsnummer?
Älvsala Development AB har organisationsnummer 559434-7972 (5594347972).
Var ligger Älvsala Development AB?
Älvsala Development AB har sin registrerade adress Ormbunksvägen 11, 13956 Värmdö.
Vilken bransch är Älvsala Development AB verksamt i?
Älvsala Development AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Älvsala Development AB?
Älvsala Development AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.