PARS SOLUTIONS AB

PARS SOLUTIONS AB har organisationsnummer 559435-0588 (5594350588)

Aktiebolag • Org.nr: 559435-0588

DataprogrammeringStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

PARS SOLUTIONS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).

Ekonomi

265 040 krOmsättning▲ 64 procent
1 026 krÅrets resultat
0Antal anställda
22,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 64 procent till 265 040 kr räkenskapsåret 2025 (161 400 kr föregående år).

Bolagets omsättning har ökat pga. högre efterfrågan av dess tjänster.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte PARS SOLUTIONS AB 265 040 kr och redovisade ett resultat på 1 026 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 22,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 128,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,6 procent21,5 procent3,6 procent till 38,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal2,6 procent22,4 procent3,9 procent till 39,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet22,1 procent67,2 procent43,8 procent till 88,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet128,3 procent330,7 procent172,9 procent till 706,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital4,2 procent15,3 procent-6,0 procent till 50,9 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt64,2 procent-1,5 procent-27,5 procent till 16,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 578 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
  • Plats 2 058 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
  • Plats 40 644 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 72 554 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 218 297 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal2,7 procent2,6 procent
Vinstmarginal2,7 procent2,6 procent
Soliditet22,9 procent22,1 procent
Kassalikviditet129,6 procent128,3 procent
Avkastning på eget kapital14,3 procent4,2 procent
Omsättningstillväxt-64,2 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Wallingatan 3B
11160 Stockholm

Bolag på samma adress

6 andra bolag har Wallingatan 3B som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva kommunikativa tjänster genom dataprogrammering och IT-lösningar samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning161 400 kr265 040 kr
Råvaror och förnödenheter71 000 kr142 403 kr
Övriga externa kostnader84 588 kr110 423 kr
Personalkostnader-5 203 kr
Rörelseresultat4 348 kr6 939 kr
Ränteintäkter-1 kr
Resultat efter finansiella poster4 348 kr6 940 kr
Skatt959 kr5 914 kr
Årets resultat3 389 kr1 026 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar103 576 kr111 954 kr
Kortfristiga fordringar51 932 kr52 450 kr
Kassa och bank51 644 kr59 504 kr
Summa tillgångar103 576 kr111 954 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital23 683 kr24 709 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-4 706 kr-1 317 kr
Årets resultat3 389 kr1 026 kr
Kortfristiga skulder79 893 kr87 245 kr
Leverantörsskulder7 988 kr0 kr
Skatteskulder959 kr6 873 kr
Övriga kortfristiga skulder30 946 kr34 372 kr
Summa eget kapital och skulder103 576 kr111 954 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet är att bedriva kommunikativa tjänster genom dataprogrammering.
Väsentliga händelser under året
Under räkenskapsåret har förändringar skett i bolagets styrelse och ägarstruktur. Under året har även verkställande direktör bytts.

Företrädare

  • Marcelo P (styrelseledamot och vd)
  • David P (styrelseledamot)
  • Vitorino P (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-05-22
Registrerat hos Bolagsverket
PARS SOLUTIONS AB
2023-05-26
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har PARS SOLUTIONS AB för organisationsnummer?

PARS SOLUTIONS AB har organisationsnummer 559435-0588 (5594350588).

Var ligger PARS SOLUTIONS AB?

PARS SOLUTIONS AB har sin registrerade adress Wallingatan 3B, 11160 Stockholm.

Vilken bransch är PARS SOLUTIONS AB verksamt i?

PARS SOLUTIONS AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter PARS SOLUTIONS AB?

PARS SOLUTIONS AB hade en nettoomsättning på 265 040 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-05-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar