LW Fastigheter i Arbrå AB
LW Fastigheter i Arbrå AB har organisationsnummer 559435-3772 (5594353772)
Aktiebolag • Org.nr: 559435-3772
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerArbrå
Om företaget
LW Fastigheter i Arbrå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Arbrå. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 16 procent till 179 999 kr räkenskapsåret 2026 (154 997 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte LW Fastigheter i Arbrå AB 179 999 kr och redovisade ett resultat på 84 129 kr. Rörelsemarginalen var 67,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,1 procent). Soliditeten var 24,3 procent, under branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 330,0 procent, över branschens median (median 158,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,7 procent | 40,1 procent | 19,9 procent till 57,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 56,1 procent | 28,4 procent | 7,1 procent till 51,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,3 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 330,0 procent | 158,0 procent | 51,0 procent till 453,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,3 procent | 11,1 procent | 1,6 procent till 29,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 16,1 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 076 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 14 av 17 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Bollnäs.
- Plats 482 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
- Plats 5 312 av 7 253 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 231 687 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 0,7 procent | 67,7 procent |
| Vinstmarginal | - | -12,6 procent | 56,1 procent |
| Soliditet | 12,4 procent | 7,4 procent | 24,3 procent |
| Kassalikviditet | 199,3 procent | 145,5 procent | 330,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 procent | -66,9 procent | 74,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 16,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallbacksvägen 4c/o c/o Wiger
82161 Arbrå
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tallbacksvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta egna och andras fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 154 997 kr | 179 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 70 000 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 23 803 kr | 146 274 kr | 50 593 kr |
| Avskrivningar | 4 452 kr | 7 631 kr | 7 631 kr |
| Rörelseresultat | 41 745 kr | 1 092 kr | 121 775 kr |
| Ränteintäkter | - | 96 kr | 24 kr |
| Räntekostnader | 11 959 kr | 20 688 kr | 20 844 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 786 kr | -19 500 kr | 100 955 kr |
| Skatt | 6 134 kr | 0 kr | 16 826 kr |
| Årets resultat | 23 652 kr | -19 500 kr | 84 129 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 306 333 kr | 298 702 kr | 291 071 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 306 333 kr | 298 702 kr | 291 071 kr |
| Omsättningstillgångar | 84 930 kr | 97 371 kr | 175 356 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 9 435 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 84 930 kr | 87 936 kr | 175 356 kr |
| Summa tillgångar | 391 263 kr | 396 073 kr | 466 427 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 48 652 kr | 29 152 kr | 113 281 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 23 652 kr | 4 152 kr |
| Årets resultat | 23 652 kr | -19 500 kr | 84 129 kr |
| Kortfristiga skulder | 42 611 kr | 66 921 kr | 53 146 kr |
| Skatteskulder | 6 624 kr | 7 364 kr | 11 937 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 470 kr | 28 040 kr | 9 692 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 391 263 kr | 396 073 kr | 466 427 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget äger och förvaltar en fastighet i Bollnäs kommun. Företaget har sitt säte i Bollnäs kommun.
Företrädare
- Leif W
Undertecknad i Arbrå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LW Fastigheter i Arbrå AB för organisationsnummer?
LW Fastigheter i Arbrå AB har organisationsnummer 559435-3772 (5594353772).
Var ligger LW Fastigheter i Arbrå AB?
LW Fastigheter i Arbrå AB har sin registrerade adress Tallbacksvägen 4, 82161 Arbrå.
Vilken bransch är LW Fastigheter i Arbrå AB verksamt i?
LW Fastigheter i Arbrå AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LW Fastigheter i Arbrå AB?
LW Fastigheter i Arbrå AB hade en nettoomsättning på 179 999 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollnäs
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.