LUCMA AB
LUCMA AB har organisationsnummer 559435-4887 (5594354887)
Aktiebolag • Org.nr: 559435-4887
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikTäby
Om företaget
LUCMA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 3 131 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 462 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LUCMA AB 3 131 000 kr och redovisade ett resultat på 718 349 kr. Rörelsemarginalen var 29,0 procent, över branschens median (median 16,2 procent). Soliditeten var 81,1 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 530,0 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,9 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 81,1 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 530,0 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,0 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,6 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 566 000 kr | 1 195 000 kr | 580 000 kr till 1 800 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 928 000 kr | 633 000 kr | 287 000 kr till 848 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 314 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 3 av 25 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Täby.
- Plats 375 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 17 284 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 55 748 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 39,9 procent | 29,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 41,1 procent | 28,9 procent |
| Soliditet | -14,8 procent | 72,3 procent | 81,1 procent |
| Kassalikviditet | 87,1 procent | 360,8 procent | 530,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 100,3 procent | 68,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -9,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 731 000 kr | 1 566 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 872 000 kr | 928 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövbrunnavägen 15c/o c/o Zaar
18753 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet inom energi- och industriteknik Projektledning inom kraft- och värmeteknik
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 3 461 578 kr | 3 130 636 kr |
| Övriga externa kostnader | 28 077 kr | 332 063 kr | 364 223 kr |
| Personalkostnader | - | 1 743 886 kr | 1 855 556 kr |
| Rörelseresultat | -28 077 kr | 1 380 679 kr | 908 128 kr |
| Ränteintäkter | - | 292 kr | 489 kr |
| Räntekostnader | - | 113 kr | 2 520 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -28 077 kr | 1 423 464 kr | 906 097 kr |
| Skatt | - | 282 349 kr | 187 748 kr |
| Årets resultat | -28 077 kr | 1 141 115 kr | 718 349 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 20 730 kr | 1 574 477 kr | 1 302 054 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 835 262 kr | 750 246 kr |
| Kassa och bank | 20 730 kr | 739 215 kr | 551 808 kr |
| Summa tillgångar | 20 730 kr | 1 574 477 kr | 1 302 054 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -3 077 kr | 1 138 038 kr | 1 056 387 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -28 077 kr | 313 038 kr |
| Årets resultat | -28 077 kr | 1 141 115 kr | 718 349 kr |
| Kortfristiga skulder | 23 807 kr | 436 439 kr | 245 667 kr |
| Leverantörsskulder | 23 807 kr | 48 918 kr | 55 261 kr |
| Skatteskulder | - | 3 866 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 383 655 kr | 190 406 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 20 730 kr | 1 574 477 kr | 1 302 054 kr |
Företrädare
- Carina D (verkställande direktör)
- Jonas D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LUCMA AB för organisationsnummer?
LUCMA AB har organisationsnummer 559435-4887 (5594354887).
Var ligger LUCMA AB?
LUCMA AB har sin registrerade adress Lövbrunnavägen 15, 18753 Täby.
Vilken bransch är LUCMA AB verksamt i?
LUCMA AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LUCMA AB?
LUCMA AB hade en nettoomsättning på 3 131 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LUCMA AB?
LUCMA AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår LUCMA AB någon utdelning?
Styrelsen i LUCMA AB föreslog en utdelning på 700 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.