Vallvika Förvaltning AB
Vallvika Förvaltning AB har organisationsnummer 559436-9208 (5594369208)
Aktiebolag • Org.nr: 559436-9208
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderOskarshamn
Om företaget
Vallvika Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oskarshamn. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 49 procent till 333 000 kr räkenskapsåret 2025 (653 000 kr föregående år).
Omsättningen har ökat med 129% jämfört mot föregående år. Ökningen förklaras av att bolaget under
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vallvika Förvaltning AB 333 000 kr och redovisade ett resultat på 16 816 kr. Rörelsemarginalen var 45,1 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 9,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,1 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 2,7 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 9,8 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 941 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 7 av 13 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Oskarshamn.
- Plats 279 av 383 aktiebolag med säte i Oskarshamn.
- Plats 3 328 av 5 021 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 209 151 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 45,1 procent |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 5,1 procent |
| Soliditet | 16,1 procent | 2,7 procent |
| Kassalikviditet | 119,2 procent | 9,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 14,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fanérgatan 2c/o c/o Oliver Gabrielsson
57232 Oskarshamn
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Fanérgatan 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 652 902 kr | 332 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 131 040 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 56 818 kr | 133 296 kr |
| Avskrivningar | - | 49 153 kr |
| Rörelseresultat | 7 956 kr | 150 151 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr |
| Räntekostnader | - | 133 338 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 956 kr | 16 816 kr |
| Skatt | 1 637 kr | - |
| Årets resultat | 6 319 kr | 16 816 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 3 993 605 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 3 993 605 kr |
| Omsättningstillgångar | 194 182 kr | 266 533 kr |
| Kortfristiga fordringar | 131 040 kr | 6 144 kr |
| Kassa och bank | 63 142 kr | 260 389 kr |
| Summa tillgångar | 194 182 kr | 4 260 138 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 31 319 kr | 114 565 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 72 749 kr |
| Årets resultat | 6 319 kr | 16 816 kr |
| Kortfristiga skulder | 162 863 kr | 2 715 573 kr |
| Leverantörsskulder | - | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 637 kr | 10 074 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 161 226 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 194 182 kr | 4 260 138 kr |
Företrädare
- Oliver G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vallvika Förvaltning AB för organisationsnummer?
Vallvika Förvaltning AB har organisationsnummer 559436-9208 (5594369208).
Var ligger Vallvika Förvaltning AB?
Vallvika Förvaltning AB har sin registrerade adress Fanérgatan 2, 57232 Oskarshamn.
Vilken bransch är Vallvika Förvaltning AB verksamt i?
Vallvika Förvaltning AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vallvika Förvaltning AB?
Vallvika Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 333 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Oskarshamn
- Län
- Kalmar län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.