CNR Lingua AB
CNR Lingua AB har organisationsnummer 559437-0057 (5594370057)
Aktiebolag • Org.nr: 559437-0057
Om företaget
CNR Lingua AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjärnum. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som översättning och tolkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 169 000 kr räkenskapsåret 2025 (186 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CNR Lingua AB 169 000 kr och redovisade ett resultat på 42 296 kr. Rörelsemarginalen var 31,7 procent, över branschens median (median 12,9 procent). Soliditeten var 82,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 469,5 procent, över branschens median (median 318,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,7 procent | 12,9 procent | 0,4 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,4 procent | 14,1 procent | 0,8 procent till 33,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,3 procent | 65,1 procent | 43,0 procent till 81,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 469,5 procent | 318,4 procent | 185,7 procent till 631,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 procent | 21,9 procent | -0,1 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,1 procent | -4,8 procent | -24,5 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 483 av 612 aktiebolag inom översättning och tolkning.
- Plats 13 av 17 aktiebolag inom översättning och tolkning med säte i Lund.
- Plats 2 428 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 27 380 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 233 441 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 32,1 procent | 31,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 32,3 procent | 31,4 procent |
| Soliditet | 51,8 procent | 76,1 procent | 82,3 procent |
| Kassalikviditet | 73,1 procent | 280,2 procent | 469,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 procent | 55,5 procent | 33,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -9,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åkarp 1001c/o c/o Nino Rufo
28261 Bjärnum
Verksamhetsbeskrivning
Tolk- och översättningstjänster.
Bransch
- 74300Översättning och tolkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 72 283 kr | 185 890 kr | 168 856 kr |
| Övriga externa kostnader | 49 295 kr | 115 407 kr | 104 134 kr |
| Avskrivningar | 6 394 kr | 10 562 kr | 11 113 kr |
| Rörelseresultat | 16 594 kr | 59 781 kr | 53 609 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 409 kr |
| Räntekostnader | 114 kr | 0 kr | 1 681 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 16 480 kr | 59 781 kr | 53 337 kr |
| Skatt | 3 417 kr | 12 314 kr | 11 041 kr |
| Årets resultat | 13 063 kr | 47 467 kr | 42 296 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 47 606 kr | 37 044 kr | 25 931 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 606 kr | 37 044 kr | 25 931 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 928 kr | 75 389 kr | 129 471 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 036 kr | 32 995 kr | 45 505 kr |
| Kassa och bank | 4 892 kr | 42 394 kr | 83 966 kr |
| Summa tillgångar | 73 534 kr | 112 433 kr | 155 402 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 38 063 kr | 85 530 kr | 127 826 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 13 063 kr | 60 530 kr |
| Årets resultat | 13 063 kr | 47 467 kr | 42 296 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 471 kr | 26 903 kr | 27 576 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 385 kr | 26 903 kr | 19 576 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 73 534 kr | 112 433 kr | 155 402 kr |
Företrädare
- Nino R
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CNR Lingua AB för organisationsnummer?
CNR Lingua AB har organisationsnummer 559437-0057 (5594370057).
Var ligger CNR Lingua AB?
CNR Lingua AB har sin registrerade adress Åkarp 1001, 28261 Bjärnum.
Vilken bransch är CNR Lingua AB verksamt i?
CNR Lingua AB är registrerat i branschen översättning och tolkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CNR Lingua AB?
CNR Lingua AB hade en nettoomsättning på 169 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår CNR Lingua AB någon utdelning?
Styrelsen i CNR Lingua AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-06-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.