Sial Cab AB
Sial Cab AB har organisationsnummer 559437-0099 (5594370099)
Aktiebolag • Org.nr: 559437-0099
Om företaget
Sial Cab AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330). Företaget bedriver även verksamhet inom bud- och kurirverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 278 procent till 10 168 607 kr räkenskapsåret 2025 (2 686 858 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sial Cab AB 10 168 607 kr och redovisade ett resultat på -65 718 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 16,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 21,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 13,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,6 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 16,2 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 21,6 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -20,6 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 278,5 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 453 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 730 000 kr | 377 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 88 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 22 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 3 998 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 054 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 19 470 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 3,5 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | - | 1,8 procent | -0,6 procent |
| Soliditet | 9,1 procent | 25,6 procent | 16,2 procent |
| Kassalikviditet | 140,1 procent | 84,4 procent | 21,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,5 procent | 9,7 procent | -20,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 278,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 448 000 kr | 1 453 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 226 000 kr | 730 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sibeliusgången 36 Lgh 1002c/o c/o C. Muhammad Naveed
16472 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva Taxiverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 88 179 kr | 2 686 858 kr | 10 168 607 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 794 kr | 87 555 kr | 135 129 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | 199 457 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 798 kr | 1 160 663 kr | 4 481 410 kr |
| Personalkostnader | 452 kr | 1 357 050 kr | 5 111 477 kr |
| Avskrivningar | 11 870 kr | 162 571 kr | 439 995 kr |
| Rörelseresultat | 31 853 kr | 94 129 kr | 46 729 kr |
| Ränteintäkter | 60 kr | 329 kr | 161 kr |
| Räntekostnader | 3 255 kr | 47 247 kr | 112 608 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 28 658 kr | 47 212 kr | -65 718 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 6 019 kr | 9 890 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 22 639 kr | 37 322 kr | -65 718 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 344 530 kr | 1 295 999 kr | 1 907 346 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 344 530 kr | 1 295 999 kr | 1 907 346 kr |
| Omsättningstillgångar | 176 606 kr | 210 294 kr | 60 553 kr |
| Kortfristiga fordringar | 128 396 kr | 74 843 kr | 59 046 kr |
| Kassa och bank | 48 210 kr | 135 451 kr | 1 506 kr |
| Summa tillgångar | 521 136 kr | 1 506 293 kr | 1 967 899 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 47 639 kr | 384 961 kr | 319 243 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 322 639 kr | 359 961 kr |
| Årets resultat | 22 639 kr | 37 322 kr | -65 718 kr |
| Kortfristiga skulder | 126 024 kr | 249 212 kr | 280 464 kr |
| Leverantörsskulder | - | 64 235 kr | 160 715 kr |
| Skatteskulder | 6 019 kr | -4 692 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 120 005 kr | 188 871 kr | 119 750 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 521 136 kr | 1 506 293 kr | 1 967 899 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska bedriva Taxiverksamhet.Bolaget har sitt säte i Kista
Företrädare
- Choudary Muhammad N (styrelsesuppleant)
- Afnan N (styrelseledamot)
Undertecknad i Kista 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sial Cab AB för organisationsnummer?
Sial Cab AB har organisationsnummer 559437-0099 (5594370099).
Var ligger Sial Cab AB?
Sial Cab AB har sin registrerade adress Sibeliusgången 36 Lgh 1002, 16472 Kista.
Vilken bransch är Sial Cab AB verksamt i?
Sial Cab AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sial Cab AB?
Sial Cab AB hade en nettoomsättning på 10 168 607 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sial Cab AB?
Sial Cab AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-06-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.