Olybus Entreprenad AB
Olybus Entreprenad AB har organisationsnummer 559437-0933 (5594370933)
Aktiebolag • Org.nr: 559437-0933
Om företaget
Olybus Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Märsta. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar måleriarbeten, mark- och grundarbeten, golv- och väggbeläggningsarbeten och sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 666 procent till 3 092 206 kr räkenskapsåret 2025 (403 604 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Olybus Entreprenad AB 3 092 206 kr och redovisade ett resultat på 586 939 kr. Rörelsemarginalen var 24,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 44,4 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 164,4 procent, under branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,3 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 24,1 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,4 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 164,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 107,6 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 666,1 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 031 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 489 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 173 av 712 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 10 531 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 509 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 56 403 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,1 procent | -17,3 procent | 24,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | -17,2 procent | 24,1 procent |
| Soliditet | 7,9 procent | 9,8 procent | 44,4 procent |
| Kassalikviditet | 44,2 procent | 47,3 procent | 164,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | -244,8 procent | 107,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 119,6 procent | 666,1 procent |
| Omsättning per anställd | 92 000 kr | 404 000 kr | 1 031 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 79 000 kr | 305 000 kr | 494 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nymärsta Kulle 4 lgh 1207c/o Kadri Pajo
19530 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet, försäljning inom bygg- anläggnings tjänster och inriktning inom affärs- utveckling, byggverksamhet och renovering av hus, (snickeri, vvs och elarbeten, måleri samt därmed förenlig verksamhet). Bolaget ska även bedriva bemanning inom bygg och fastighetsservice, lokalvård, fastighetsförvaltning, vidare skall bolaget erbjuda flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 183 827 kr | 403 604 kr | 3 092 206 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 5 410 kr | 231 877 kr |
| Övriga externa kostnader | 17 659 kr | 120 793 kr | 566 076 kr |
| Personalkostnader | 158 804 kr | 304 547 kr | 1 482 367 kr |
| Avskrivningar | 3 542 kr | 42 502 kr | 60 153 kr |
| Rörelseresultat | 3 822 kr | -69 648 kr | 751 733 kr |
| Ränteintäkter | - | 197 kr | 63 kr |
| Räntekostnader | - | - | 7 323 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 822 kr | -69 451 kr | 744 473 kr |
| Skatt | 1 003 kr | 0 kr | 157 534 kr |
| Årets resultat | 2 819 kr | -69 451 kr | 586 939 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 208 968 kr | 166 466 kr | 311 153 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 208 968 kr | 166 466 kr | 311 153 kr |
| Omsättningstillgångar | 143 721 kr | 123 801 kr | 915 656 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 612 kr | 103 251 kr | 412 218 kr |
| Kassa och bank | 48 109 kr | 20 550 kr | 503 438 kr |
| Summa tillgångar | 352 689 kr | 290 267 kr | 1 226 809 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 27 819 kr | 28 368 kr | 545 307 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 72 819 kr | -66 632 kr |
| Årets resultat | 2 819 kr | -69 451 kr | 586 939 kr |
| Kortfristiga skulder | 324 870 kr | 261 899 kr | 556 833 kr |
| Leverantörsskulder | - | 573 kr | 1 916 kr |
| Skatteskulder | 1 003 kr | 1 003 kr | 157 534 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 267 210 kr | 203 406 kr | 145 804 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 352 689 kr | 290 267 kr | 1 226 809 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Märsta kommun, bedriver konsultverksamhet, försäljning inom bygg- anläggnings tjänster och inriktning inom affärs- utveckling, byggverksamhet och renovering av hus, (snickeri, vvs och elarbeten, måleri samt därmed förenlig verksamhet). Bolaget bedriver även bemanning inom bygg och fastighetsservice, lokalvård, fastighetsförvaltning, vidare skall bolaget erbjuda flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Kadri P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Olybus Entreprenad AB för organisationsnummer?
Olybus Entreprenad AB har organisationsnummer 559437-0933 (5594370933).
Var ligger Olybus Entreprenad AB?
Olybus Entreprenad AB har sin registrerade adress Nymärsta Kulle 4 lgh 1207, 19530 Märsta.
Vilken bransch är Olybus Entreprenad AB verksamt i?
Olybus Entreprenad AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Olybus Entreprenad AB?
Olybus Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 3 092 206 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Olybus Entreprenad AB?
Olybus Entreprenad AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Olybus Entreprenad AB någon utdelning?
Styrelsen i Olybus Entreprenad AB föreslog en utdelning på 50 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-06-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.