Mamek AB
Mamek AB har organisationsnummer 559438-2011 (5594382011)
Aktiebolag • Org.nr: 559438-2011
Om företaget
Mamek AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Motala. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som anläggningsarbeten för el enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 35 procent till 584 933 kr räkenskapsåret 2026 (432 666 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mamek AB 584 933 kr och redovisade ett resultat på 30 911 kr. Rörelsemarginalen var 6,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,4 procent). Soliditeten var 40,3 procent, under branschens median (median 57,1 procent). Kassalikviditeten var 167,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 17,4 procent | 11,7 procent till 28,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 6,7 procent | 17,5 procent | 12,1 procent till 29,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,3 procent | 57,1 procent | 39,1 procent till 79,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 167,4 procent | 313,0 procent | 186,5 procent till 639,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,0 procent | 45,6 procent | 21,4 procent till 66,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 35,2 procent | 3,7 procent | -18,4 procent till 24,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 585 000 kr | 1 495 000 kr | 977 000 kr till 2 135 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 189 000 kr | 689 000 kr | 456 000 kr till 833 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 153 av 234 aktiebolag inom anläggningsarbeten för el.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom anläggningsarbeten för el med säte i Motala.
- Plats 583 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 6 921 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 181 846 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,3 procent | 7,4 procent | 6,7 procent |
| Vinstmarginal | 51,3 procent | 7,4 procent | 6,7 procent |
| Soliditet | 61,6 procent | 61,3 procent | 40,3 procent |
| Kassalikviditet | 260,4 procent | 258,3 procent | 167,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 procent | 15,9 procent | 47,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 60,8 procent | 35,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 585 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 189 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Violgatan 1159172 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer vara verksam som konsult och utföra service och underhåll av fastigheter samt projektering inom byggsektorn.
Bransch
- 42221Anläggningsarbeten för elHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 269 102 kr | 432 666 kr | 584 933 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 473 kr | 2 894 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 63 110 kr | 169 458 kr | 53 045 kr |
| Övriga externa kostnader | 68 075 kr | 231 860 kr | 306 642 kr |
| Personalkostnader | - | - | 189 086 kr |
| Rörelseresultat | 137 917 kr | 31 821 kr | 39 054 kr |
| Ränteintäkter | 38 kr | 113 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 137 955 kr | 31 934 kr | 39 054 kr |
| Skatt | 28 417 kr | 6 579 kr | 8 143 kr |
| Årets resultat | 109 538 kr | 25 355 kr | 30 911 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 218 402 kr | 260 901 kr | 163 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 236 kr | 35 757 kr | 36 725 kr |
| Kassa och bank | 164 166 kr | 225 144 kr | 126 674 kr |
| Summa tillgångar | 218 402 kr | 260 901 kr | 163 399 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 134 538 kr | 159 893 kr | 65 805 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 109 538 kr | 9 894 kr |
| Årets resultat | 109 538 kr | 25 355 kr | 30 911 kr |
| Kortfristiga skulder | 83 864 kr | 101 008 kr | 97 594 kr |
| Leverantörsskulder | 8 607 kr | 5 992 kr | 3 991 kr |
| Skatteskulder | 18 979 kr | 451 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 43 778 kr | 84 564 kr | 83 604 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 218 402 kr | 260 901 kr | 163 399 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget kommer vara verksam som konsult och utföra service och underhåll av fastigheter, projektering inom byggsektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Magnus A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mamek AB för organisationsnummer?
Mamek AB har organisationsnummer 559438-2011 (5594382011).
Var ligger Mamek AB?
Mamek AB har sin registrerade adress Violgatan 11, 59172 Motala.
Vilken bransch är Mamek AB verksamt i?
Mamek AB är registrerat i branschen anläggningsarbeten för el enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mamek AB?
Mamek AB hade en nettoomsättning på 584 933 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mamek AB?
Mamek AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.