Siljan Business & Salary AB
Siljan Business & Salary AB har organisationsnummer 559440-7206 (5594407206)
Aktiebolag • Org.nr: 559440-7206
Om företaget
Siljan Business & Salary AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 96 procent till 30 435 kr räkenskapsåret 2025 (15 550 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Siljan Business & Salary AB 30 435 kr och redovisade ett resultat på -6 034 kr. Soliditeten var 66,2 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 296,0 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 296,0 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -19,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 091 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 20 av 21 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Mora.
- Plats 535 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 7 099 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 266 957 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,3 procent | 88,7 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 545,7 procent | 883,5 procent | 296,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -100,0 procent | 17,6 procent | -19,1 procent |
| Omsättning per anställd | 92 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 97 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Frändesta 7c/o Ekström Consulting AB
72594 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Frändesta 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla lönekonsulttjänster samt rådgivning gällande lön och andra kringliggande områden.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 050 kr | 15 550 kr | 30 435 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 744 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 301 kr | 11 030 kr | 32 476 kr |
| Personalkostnader | 96 772 kr | 700 kr | 4 000 kr |
| Rörelseresultat | -25 023 kr | 6 564 kr | -6 041 kr |
| Ränteintäkter | 25 kr | 49 kr | 18 kr |
| Räntekostnader | - | - | 11 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -24 998 kr | 6 613 kr | -6 034 kr |
| Årets resultat | -24 998 kr | 6 613 kr | -6 034 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 153 050 kr | 42 389 kr | 47 659 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 382 kr | 7 465 kr | 11 003 kr |
| Kassa och bank | 115 668 kr | 34 924 kr | 36 656 kr |
| Summa tillgångar | 153 050 kr | 42 389 kr | 47 659 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 25 002 kr | 37 591 kr | 31 557 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 000 kr | 5 978 kr | 12 591 kr |
| Årets resultat | -24 998 kr | 6 613 kr | -6 034 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 048 kr | 4 798 kr | 16 102 kr |
| Leverantörsskulder | 951 kr | 226 kr | 5 226 kr |
| Skatteskulder | 663 kr | 820 kr | 157 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 434 kr | 3 752 kr | 5 719 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 153 050 kr | 42 389 kr | 47 659 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget startade 2023-07-04 och skall tillhandahålla ekonomi- och lönekonsulttjänser samt rådgivning gällande lön och kringliggande områden.
Företaget har under 2024 förvärvats av Ekström Consulting AB, Västerås och utgör därmed ett 100% ägt dotterbolag. Under 2025 har verksamheten till stora delar varit vilande med bara en mindre omsättning i slutet av året.
Företrädare
- Annika E (styrelseledamot)
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Siljan Business & Salary AB för organisationsnummer?
Siljan Business & Salary AB har organisationsnummer 559440-7206 (5594407206).
Var ligger Siljan Business & Salary AB?
Siljan Business & Salary AB har sin registrerade adress Frändesta 7, 72594 Västerås.
Vilken bransch är Siljan Business & Salary AB verksamt i?
Siljan Business & Salary AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Siljan Business & Salary AB?
Siljan Business & Salary AB hade en nettoomsättning på 30 435 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.