Favor IT AB
Favor IT AB har organisationsnummer 559440-9830 (5594409830)
Aktiebolag • Org.nr: 559440-9830
Om företaget
Favor IT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 35 procent till 4 166 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 087 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Favor IT AB 4 166 000 kr och redovisade ett resultat på 752 451 kr. Rörelsemarginalen var 23,0 procent, under branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 59,3 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 245,6 procent, under branschens median (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,0 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 23,0 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,3 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 245,6 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,3 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 35,0 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 389 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 956 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 654 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 97 av 933 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 3 144 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 7 591 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 43 217 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,7 procent | 23,0 procent |
| Vinstmarginal | 28,7 procent | 23,0 procent |
| Soliditet | 57,1 procent | 59,3 procent |
| Kassalikviditet | 233,0 procent | 245,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,6 procent | 68,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 35,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 544 000 kr | 1 389 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 953 000 kr | 956 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Otterhällegatan 2c/o C/O Walborg, Favor IT
41118 Göteborg
Bolag på samma adress
25 andra bolag har Otterhällegatan 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget har som huvudsaklig inriktning att bedriva konsultverksamhet inom IT och verksamhetsutveckling, samt att utveckla mjukvaruprodukter. Vidare har det också möjligheten att äga och förvalta värdepapper samt att utöva andra verksamheter som är förenliga med dessa huvudområden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 087 290 kr | 4 166 266 kr |
| Övriga externa kostnader | 294 520 kr | 341 486 kr |
| Personalkostnader | 1 905 542 kr | 2 867 924 kr |
| Rörelseresultat | 887 229 kr | 956 856 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 887 218 kr | 956 856 kr |
| Skatt | 187 450 kr | 204 405 kr |
| Årets resultat | 699 768 kr | 752 451 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 269 830 kr | 1 859 319 kr |
| Kortfristiga fordringar | 714 920 kr | 857 618 kr |
| Kassa och bank | 554 910 kr | 1 001 701 kr |
| Summa tillgångar | 1 269 830 kr | 1 859 319 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 724 768 kr | 1 102 219 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 324 768 kr |
| Årets resultat | 699 768 kr | 752 451 kr |
| Kortfristiga skulder | 545 062 kr | 757 101 kr |
| Leverantörsskulder | 351 kr | 35 655 kr |
| Skatteskulder | 131 634 kr | 255 132 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 413 077 kr | 466 314 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 269 830 kr | 1 859 319 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och verksamhetsutveckling samt utvecklar mjukvaruprodukter. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Alexander F (verkställande direktör)
- Lisa H
- Jesper Å
Undertecknad i Göteborg.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Favor IT AB för organisationsnummer?
Favor IT AB har organisationsnummer 559440-9830 (5594409830).
Var ligger Favor IT AB?
Favor IT AB har sin registrerade adress Otterhällegatan 2, 41118 Göteborg.
Vilken bransch är Favor IT AB verksamt i?
Favor IT AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Favor IT AB?
Favor IT AB hade en nettoomsättning på 4 166 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Favor IT AB?
Favor IT AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Favor IT AB någon utdelning?
Styrelsen i Favor IT AB föreslog en utdelning på 683 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.