Undercurrent AB
Undercurrent AB har organisationsnummer 559442-0837 (5594420837)
Aktiebolag • Org.nr: 559442-0837
Om företaget
Undercurrent AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som juice- och safttillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Undercurrent AB 140 000 kr och redovisade ett resultat på -57 019 kr. Rörelsemarginalen var -41,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,5 procent). Soliditeten var 19,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,2 procent). Kassalikviditeten var 124,9 procent, under branschens median (median 163,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -41,1 procent | 4,5 procent | -0,7 procent till 11,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -40,7 procent | 4,1 procent | -1,4 procent till 11,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 19,9 procent | 46,2 procent | 23,3 procent till 72,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 124,9 procent | 163,8 procent | 76,2 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -307,0 procent | 10,8 procent | -6,1 procent till 38,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 70 000 kr | 1 100 000 kr | 699 000 kr till 1 724 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | 442 000 kr | 290 000 kr till 582 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 47 av 62 aktiebolag inom juice- och safttillverkning.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom juice- och safttillverkning med säte i Stockholm.
- Plats 44 572 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 79 431 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 238 882 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hästholmsvägen 10c/o Johan Sandin Hansson
11644 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hästholmsvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva bar och restaurangverksamhet. Företaget ska bedriva dryckestillverkning.
Bransch
- 10320Juice- och safttillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 140 140 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 79 056 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 655 kr |
| Personalkostnader | 14 937 kr |
| Rörelseresultat | -57 508 kr |
| Ränteintäkter | 16 kr |
| Räntekostnader | -473 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -57 019 kr |
| Årets resultat | -57 019 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 93 206 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 549 kr |
| Kassa och bank | 17 657 kr |
| Summa tillgångar | 93 206 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 18 572 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 591 kr |
| Årets resultat | -57 019 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 634 kr |
| Leverantörsskulder | 74 634 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 93 206 kr |
Ur årsredovisningen
Undercurrent AB är ett aktiebolag grundat 2023 med säte i Stockholm. Bolaget bedriver verksamhet inom juice- och safttillverkning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget befinner sig fortsatt i en uppbyggnads- och utvecklingsfas med fokus på produktutveckling och etablering av verksamheten.
Under räkenskapsåret 2025/2026 ökade bolagets nettoomsättning till 140 Tkr, jämfört med 8 Tkr föregående räkenskapsår. Ökningen speglar en högre aktivitetsnivå och en fortsatt utveckling av bolagets verksamhet. Under året har bolaget även investerat 63 Tkr i utveckling av verksamheten, som ett led i bolagets fortsatta utveckling och framtida tillväxt. Årets resultat har fortsatt påverkats av kostnader relaterade till verksamhetens uppstarts- och utvecklingsfas.
Företrädare
- Carl Johan Peter S (verkställande direktör)
- Yvonne T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Undercurrent AB för organisationsnummer?
Undercurrent AB har organisationsnummer 559442-0837 (5594420837).
Var ligger Undercurrent AB?
Undercurrent AB har sin registrerade adress Hästholmsvägen 10, 11644 Stockholm.
Vilken bransch är Undercurrent AB verksamt i?
Undercurrent AB är registrerat i branschen juice- och safttillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Undercurrent AB?
Undercurrent AB hade en nettoomsättning på 140 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Undercurrent AB?
Undercurrent AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Undercurrent AB (Företagsnamn)
- Undercurrent Drop (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser dryckestillverkning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.