M&M Handlare AB
M&M Handlare AB har organisationsnummer 559442-4698 (5594424698)
Aktiebolag • Org.nr: 559442-4698
Om företaget
M&M Handlare AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av metallvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (3 999 kr föregående år).
Under det gångna räkenskapsåret sjönk omsättningen jämfört med föregående år och rörelseresultatet blev negativt, vilket lett till en kraftig försämring av bolagets soliditet. Styrelsen har vidtagit åtgärder för att förbättra likviditeten och återställa lönsamheten, bland annat genom kostnadsanpassningar och ökade försäljningsinsatser, och kommer fortsätta utvärdera ytterligare åtgärder för att stärka bolagets finansiella ställning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M&M Handlare AB 0 kr och redovisade ett resultat på -32 504 kr. Soliditeten var -250133,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 0,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | -250133,3 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 0,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 618 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 15 av 16 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Ronneby.
- Plats 367 av 431 aktiebolag med säte i Ronneby.
- Plats 2 428 av 2 861 aktiebolag i Blekinge län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 76,9 procent | -250133,3 procent |
| Kassalikviditet | 433,0 procent | 0,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -42,4 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Deltavägen 641730 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Deltavägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och caféverksamhet, catering, eventarrangemang, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 999 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 788 kr | 32 523 kr |
| Rörelseresultat | -10 635 kr | -32 523 kr |
| Ränteintäkter | 35 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | -19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 600 kr | -32 504 kr |
| Årets resultat | -10 600 kr | -32 504 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 32 507 kr | 3 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 656 kr | 3 kr |
| Kassa och bank | 24 851 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 32 507 kr | 3 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 25 000 kr | -7 504 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 600 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -10 600 kr | -32 504 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 507 kr | 7 507 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 507 kr | 7 507 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 32 507 kr | 3 kr |
Ur årsredovisningen
M&M Handlare AB bedriver handel med olika varor och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Hamza A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M&M Handlare AB för organisationsnummer?
M&M Handlare AB har organisationsnummer 559442-4698 (5594424698).
Var ligger M&M Handlare AB?
M&M Handlare AB har sin registrerade adress Deltavägen 6, 41730 Göteborg.
Vilken bransch är M&M Handlare AB verksamt i?
M&M Handlare AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M&M Handlare AB?
M&M Handlare AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M&M Handlare AB?
M&M Handlare AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ronneby
- Län
- Blekinge län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.