Magrathea Futures AB
Magrathea Futures AB har organisationsnummer 559442-9754 (5594429754)
Aktiebolag • Org.nr: 559442-9754
Om företaget
Magrathea Futures AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 494 388 kr räkenskapsåret 2025 (520 038 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Magrathea Futures AB 494 388 kr och redovisade ett resultat på 8 832 kr. Rörelsemarginalen var -0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 30,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 143,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 143,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,9 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 494 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 403 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 686 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 513 av 1 211 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Malmö.
- Plats 6 249 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 22 206 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 190 965 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | -0,6 procent |
| Vinstmarginal | 10,2 procent | -0,5 procent |
| Soliditet | 21,9 procent | 30,4 procent |
| Kassalikviditet | 137,2 procent | 143,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 procent | 13,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 520 000 kr | 494 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 384 000 kr | 403 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lönngatan 48E (Lgh 1001)21449 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets skall bedriva konsultverksamhet inom klimatförändringar och infrastruktur samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 520 038 kr | 494 388 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 882 kr | 146 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 667 kr | 2 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 79 206 kr | 88 552 kr |
| Personalkostnader | 383 746 kr | 402 640 kr |
| Rörelseresultat | 52 681 kr | -3 206 kr |
| Ränteintäkter | 602 kr | 711 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 53 283 kr | -2 495 kr |
| Bokslutsdispositioner | -13 500 kr | 13 500 kr |
| Skatt | 8 462 kr | 2 173 kr |
| Årets resultat | 31 321 kr | 8 832 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 257 587 kr | 214 538 kr |
| Kortfristiga fordringar | 107 735 kr | 79 934 kr |
| Kassa och bank | 149 852 kr | 134 604 kr |
| Summa tillgångar | 257 587 kr | 214 538 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 56 321 kr | 65 153 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 31 321 kr |
| Årets resultat | 31 321 kr | 8 832 kr |
| Obeskattade reserver | 13 500 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 187 766 kr | 149 385 kr |
| Leverantörsskulder | 2 656 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 818 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 175 492 kr | 149 385 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 257 587 kr | 214 538 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom klimatförändringar och infrastruktur. Företaget har sitt säte i Malmö kommun.
Företrädare
- Paul Graham R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magrathea Futures AB för organisationsnummer?
Magrathea Futures AB har organisationsnummer 559442-9754 (5594429754).
Var ligger Magrathea Futures AB?
Magrathea Futures AB har sin registrerade adress Lönngatan 48E (Lgh 1001), 21449 Malmö.
Vilken bransch är Magrathea Futures AB verksamt i?
Magrathea Futures AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magrathea Futures AB?
Magrathea Futures AB hade en nettoomsättning på 494 388 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Magrathea Futures AB?
Magrathea Futures AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-07-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.