RMJ gruppen AB
RMJ gruppen AB har organisationsnummer 559443-2493 (5594432493)
Aktiebolag • Org.nr: 559443-2493
Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problemIngarö
Om företaget
RMJ gruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 87991).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte RMJ gruppen AB 8 422 000 kr och redovisade ett resultat på 1 720 750 kr. Rörelsemarginalen var 24,0 procent, över branschens median (median 12,0 procent). Soliditeten var 73,7 procent, över branschens median (median 65,5 procent). Kassalikviditeten var 339,2 procent, över branschens median (median 305,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,0 procent | 12,0 procent | 5,6 procent till 29,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,0 procent | 11,6 procent | 6,1 procent till 30,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 73,7 procent | 65,5 procent | 45,4 procent till 89,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 339,2 procent | 305,4 procent | 163,5 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 procent | 2,1 procent | -2,5 procent till 39,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 936 000 kr | 922 000 kr | 618 000 kr till 1 270 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 535 000 kr | 527 000 kr | 383 000 kr till 658 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 62 av 246 aktiebolag inom heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem.
- Plats 114 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 7 203 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 23 145 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 24,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 24,0 procent |
| Soliditet | -22,7 procent | 36,4 procent | 73,7 procent |
| Kassalikviditet | 81,5 procent | 60,4 procent | 339,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -494,0 procent | 90,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 936 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 535 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hanskrokavägen 8c/o c/o Johan Eriksson
13465 Ingarö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Hanskrokavägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet som heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 8 422 205 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 3 732 kr | 393 708 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 530 kr | 498 150 kr | 1 113 000 kr |
| Personalkostnader | - | - | 4 815 378 kr |
| Avskrivningar | - | 37 636 kr | 48 310 kr |
| Rörelseresultat | -36 530 kr | -539 519 kr | 2 024 309 kr |
| Ränteintäkter | - | 219 kr | 329 kr |
| Räntekostnader | - | - | 45 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -36 530 kr | -539 300 kr | 2 024 593 kr |
| Skatt | - | - | 303 843 kr |
| Årets resultat | -36 530 kr | -539 300 kr | 1 720 750 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 184 740 kr | 281 180 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 184 740 kr | 281 180 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 820 kr | 115 471 kr | 2 289 703 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 600 kr | 46 916 kr | 665 573 kr |
| Kassa och bank | 30 220 kr | 68 555 kr | 1 624 130 kr |
| Summa tillgångar | 50 820 kr | 300 211 kr | 2 570 883 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | -11 530 kr | 109 170 kr | 1 895 920 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 623 470 kr | 150 170 kr |
| Årets resultat | -36 530 kr | -539 300 kr | 1 720 750 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 350 kr | 191 041 kr | 674 963 kr |
| Leverantörsskulder | 6 750 kr | 155 628 kr | 71 616 kr |
| Skatteskulder | 20 600 kr | 0 kr | 299 190 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 30 000 kr | 30 412 kr | 193 475 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 820 kr | 300 211 kr | 2 570 883 kr |
Företrädare
- Johan E (verkställande direktör)
- Robin Ö
- Mahmoud A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RMJ gruppen AB för organisationsnummer?
RMJ gruppen AB har organisationsnummer 559443-2493 (5594432493).
Var ligger RMJ gruppen AB?
RMJ gruppen AB har sin registrerade adress Hanskrokavägen 8, 13465 Ingarö.
Vilken bransch är RMJ gruppen AB verksamt i?
RMJ gruppen AB är registrerat i branschen heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RMJ gruppen AB?
RMJ gruppen AB hade en nettoomsättning på 8 422 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RMJ gruppen AB?
RMJ gruppen AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-08-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.