Lindéns Bygg i Väst AB
Lindéns Bygg i Väst AB har organisationsnummer 559443-5033 (5594435033)
Aktiebolag • Org.nr: 559443-5033
Om företaget
Lindéns Bygg i Väst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Munkedal. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 4 939 656 kr räkenskapsåret 2025 (4 031 404 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lindéns Bygg i Väst AB 4 939 656 kr och redovisade ett resultat på 141 006 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 17,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 99,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,0 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 99,8 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,8 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 22,5 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 647 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 691 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 867 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 4 av 10 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Munkedal.
- Plats 44 av 244 aktiebolag med säte i Munkedal.
- Plats 6 584 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 37 198 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | -0,7 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | -0,8 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 11,2 procent | 4,4 procent | 17,0 procent |
| Kassalikviditet | 106,4 procent | 77,3 procent | 99,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | -147,3 procent | 86,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 177,7 procent | 22,5 procent |
| Omsättning per anställd | 484 000 kr | 1 344 000 kr | 1 647 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 183 000 kr | 590 000 kr | 691 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kung Östens väg 945532 Munkedal
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 451 455 kr | 4 031 404 kr | 4 939 656 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 32 672 kr | 16 642 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 574 648 kr | 1 683 155 kr | 1 821 102 kr |
| Övriga externa kostnader | 289 742 kr | 626 664 kr | 821 129 kr |
| Personalkostnader | 549 373 kr | 1 770 605 kr | 2 071 801 kr |
| Avskrivningar | 1 864 kr | 12 512 kr | 15 685 kr |
| Rörelseresultat | 35 828 kr | -28 860 kr | 226 581 kr |
| Ränteintäkter | 50 kr | 126 kr | 252 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 2 725 kr | 3 018 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 35 869 kr | -31 459 kr | 223 815 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -50 000 kr |
| Skatt | 8 058 kr | 0 kr | 32 809 kr |
| Årets resultat | 27 811 kr | -31 459 kr | 141 006 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 26 136 kr | 55 144 kr | 146 359 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 136 kr | 55 144 kr | 146 359 kr |
| Omsättningstillgångar | 443 798 kr | 425 043 kr | 811 049 kr |
| Varulager | - | 70 512 kr | 67 355 kr |
| Kortfristiga fordringar | 177 159 kr | 230 019 kr | 294 520 kr |
| Kassa och bank | 266 639 kr | 124 512 kr | 449 174 kr |
| Summa tillgångar | 469 934 kr | 480 187 kr | 957 408 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 52 811 kr | 21 352 kr | 162 358 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 27 811 kr | -3 648 kr |
| Årets resultat | 27 811 kr | -31 459 kr | 141 006 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 417 123 kr | 458 835 kr | 745 050 kr |
| Leverantörsskulder | 151 377 kr | 202 775 kr | 55 625 kr |
| Skatteskulder | 342 kr | 0 kr | 13 937 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 217 840 kr | 149 896 kr | 421 152 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 469 934 kr | 480 187 kr | 957 408 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Munkedal bedriver byggverksamhet.
Företrädare
- Fredrik L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lindéns Bygg i Väst AB för organisationsnummer?
Lindéns Bygg i Väst AB har organisationsnummer 559443-5033 (5594435033).
Var ligger Lindéns Bygg i Väst AB?
Lindéns Bygg i Väst AB har sin registrerade adress Kung Östens väg 9, 45532 Munkedal.
Vilken bransch är Lindéns Bygg i Väst AB verksamt i?
Lindéns Bygg i Väst AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lindéns Bygg i Väst AB?
Lindéns Bygg i Väst AB hade en nettoomsättning på 4 939 656 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lindéns Bygg i Väst AB?
Lindéns Bygg i Väst AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Munkedal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-08-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.