Solcom Sverige AB
Solcom Sverige AB har organisationsnummer 559443-8177 (5594438177)
Aktiebolag • Org.nr: 559443-8177
Om företaget
Solcom Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46502).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 7 612 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 339 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Solcom Sverige AB 7 612 000 kr och redovisade ett resultat på 134 571 kr. Rörelsemarginalen var 2,2 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 34,0 procent, under branschens median (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 133,8 procent, under branschens median (median 165,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 4,4 procent | -5,2 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | 4,3 procent | -4,3 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 34,0 procent | 43,9 procent | 16,5 procent till 71,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 133,8 procent | 165,8 procent | 94,9 procent till 373,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 procent | 9,3 procent | -17,7 procent till 39,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,1 procent | -1,6 procent | -41,3 procent till 22,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 61 av 321 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter med säte i Partille.
- Plats 69 av 1 075 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 4 567 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 25 409 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 2,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 2,2 procent |
| Soliditet | 40,0 procent | 34,0 procent |
| Kassalikviditet | 161,0 procent | 133,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,5 procent | 36,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tillfällavägen 1543363 Sävedalen
Bolag på samma adress
100 andra bolag har Tillfällavägen 15 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva försäljning, projektering och installation av solcellsanläggningar samt utveckling av nya effektiva energilösningar för privatpersoner och företag, samt att äga och förvalta fastigheter, aktier, andelar och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46502Partihandel med elektronikkomponenterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 339 297 kr | 7 611 518 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 538 692 kr | 1 435 244 kr |
| Personalkostnader | 800 kr | 9 576 kr |
| Rörelseresultat | 166 753 kr | 170 068 kr |
| Ränteintäkter | 184 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | 2 165 kr | 412 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 164 772 kr | 169 667 kr |
| Skatt | 34 892 kr | 35 096 kr |
| Årets resultat | 129 880 kr | 134 571 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 574 262 kr | 1 072 459 kr |
| Varulager | 19 960 kr | 124 960 kr |
| Kortfristiga fordringar | 443 107 kr | 573 068 kr |
| Kassa och bank | 111 195 kr | 374 431 kr |
| Summa tillgångar | 574 262 kr | 1 072 459 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 229 880 kr | 364 451 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 129 880 kr |
| Årets resultat | 129 880 kr | 134 571 kr |
| Kortfristiga skulder | 344 382 kr | 708 008 kr |
| Leverantörsskulder | 209 644 kr | 561 460 kr |
| Skatteskulder | 34 892 kr | 69 988 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 846 kr | 76 560 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 574 262 kr | 1 072 459 kr |
Företrädare
- Stefan G (verkställande direktör)
Undertecknad i Partille 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Solcom Sverige AB för organisationsnummer?
Solcom Sverige AB har organisationsnummer 559443-8177 (5594438177).
Var ligger Solcom Sverige AB?
Solcom Sverige AB har sin registrerade adress Tillfällavägen 15, 43363 Sävedalen.
Vilken bransch är Solcom Sverige AB verksamt i?
Solcom Sverige AB är registrerat i branschen partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Solcom Sverige AB?
Solcom Sverige AB hade en nettoomsättning på 7 612 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-08-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.