Profession Nguyen Nails AB
Profession Nguyen Nails AB har organisationsnummer 559444-0710 (5594440710)
Aktiebolag • Org.nr: 559444-0710
Om företaget
Profession Nguyen Nails AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Partille. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 2 374 319 kr räkenskapsåret 2025 (2 410 330 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Profession Nguyen Nails AB 2 374 319 kr och redovisade ett resultat på 69 213 kr. Rörelsemarginalen var 3,9 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 71,9 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 271,5 procent, över branschens median (median 192,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,9 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 71,9 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 271,5 procent | 192,2 procent | 96,9 procent till 352,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,5 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 283 av 2 160 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 31 av 165 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Göteborg.
- Plats 4 968 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 12 361 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 72 147 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,7 procent | 3,9 procent |
| Vinstmarginal | 19,5 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 66,4 procent | 71,9 procent |
| Kassalikviditet | 2105,8 procent | 271,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,6 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrtorget 19 Allum KöpCenterc/o Profession Nails
43333 Partille
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom nagelteknologi, handvård, fotvård samt ögonfransförlängning.
Bransch
- 96220Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 410 330 kr | 2 374 319 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 110 469 kr | 110 708 kr |
| Övriga externa kostnader | 801 770 kr | 760 276 kr |
| Personalkostnader | 1 023 612 kr | 1 369 355 kr |
| Avskrivningar | 42 539 kr | 42 539 kr |
| Rörelseresultat | 475 781 kr | 91 441 kr |
| Ränteintäkter | 33 kr | 4 171 kr |
| Räntekostnader | 5 278 kr | 5 435 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 470 536 kr | 90 177 kr |
| Skatt | 104 017 kr | 20 964 kr |
| Årets resultat | 366 519 kr | 69 213 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 139 771 kr | 113 231 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 139 771 kr | 113 231 kr |
| Omsättningstillgångar | 450 167 kr | 527 202 kr |
| Varulager | 43 841 kr | 39 282 kr |
| Kortfristiga fordringar | 304 280 kr | 440 435 kr |
| Kassa och bank | 102 046 kr | 47 485 kr |
| Summa tillgångar | 589 938 kr | 640 433 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 391 519 kr | 460 732 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 366 519 kr |
| Årets resultat | 366 519 kr | 69 213 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 296 kr | 179 701 kr |
| Leverantörsskulder | 7 586 kr | 7 586 kr |
| Skatteskulder | -72 154 kr | 20 964 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 395 kr | 95 231 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 589 938 kr | 640 433 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver inom nagelteknologi,handvård, fotvård samt ögonfransförlängning, och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Thi Diem Huong N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Profession Nguyen Nails AB för organisationsnummer?
Profession Nguyen Nails AB har organisationsnummer 559444-0710 (5594440710).
Var ligger Profession Nguyen Nails AB?
Profession Nguyen Nails AB har sin registrerade adress Kyrtorget 19 Allum KöpCenter, 43333 Partille.
Vilken bransch är Profession Nguyen Nails AB verksamt i?
Profession Nguyen Nails AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Profession Nguyen Nails AB?
Profession Nguyen Nails AB hade en nettoomsättning på 2 374 319 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-08-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.