M.T Tak och Sol AB

M.T Tak och Sol AB har organisationsnummer 559444-4647 (5594444647)

Aktiebolag • Org.nr: 559444-4647

ByggnadssnickeriarbetenÖsterbybruk

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

M.T Tak och Sol AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Österbybruk. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.

Ekonomi

1 161 978 krOmsättning▲ 66 procent
113 267 krÅrets resultat
2Antal anställda
70,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 66 procent till 1 161 978 kr räkenskapsåret 2026 (701 197 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte M.T Tak och Sol AB 1 161 978 kr och redovisade ett resultat på 113 267 kr. Rörelsemarginalen var 11,7 procent, över branschens median (median 6,1 procent). Soliditeten var 70,5 procent, över branschens median (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 640,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal11,7 procent6,1 procent0,8 procent till 13,9 procentöver branschens median
Vinstmarginal11,0 procent6,0 procent0,7 procent till 14,0 procentöver branschens median
Soliditet70,5 procent50,1 procent30,0 procent till 73,7 procentöver branschens median
Kassalikviditet640,4 procent215,0 procent138,5 procent till 394,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital48,8 procent22,5 procent0,4 procent till 51,6 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt65,7 procent8,7 procent-17,2 procent till 45,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd581 000 kr1 244 000 kr794 000 kr till 2 037 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd265 000 kr537 000 kr360 000 kr till 663 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 3 491 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
  • Plats 16 av 22 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Östhammar.
  • Plats 236 av 499 aktiebolag med säte i Östhammar.
  • Plats 4 385 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
  • Plats 132 697 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal202420252026
Rörelsemarginal29,2 procent-9,6 procent11,7 procent
Vinstmarginal29,1 procent-10,1 procent11,0 procent
Soliditet52,6 procent56,8 procent70,5 procent
Kassalikviditet162,4 procent1768,9 procent640,4 procent
Avkastning på eget kapital86,8 procent-59,7 procent48,8 procent
Omsättningstillväxt--2,0 procent65,7 procent
Omsättning per anställd716 000 kr701 000 kr581 000 kr
Personalkostnad per anställd256 000 kr337 000 kr265 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

mineralvägen 14
74832 Österbybruk

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska driva bygg och takrenovering.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202420252026
Nettoomsättning715 673 kr701 197 kr1 161 978 kr
Övriga rörelseintäkter844 kr5 862 kr179 kr
Råvaror och förnödenheter--26 302 kr
Övriga externa kostnader231 719 kr379 220 kr459 814 kr
Personalkostnader256 005 kr336 725 kr530 604 kr
Avskrivningar19 891 kr9 200 kr9 200 kr
Rörelseresultat208 902 kr-67 105 kr136 237 kr
Ränteintäkter54 kr11 kr648 kr
Räntekostnader500 kr3 946 kr8 865 kr
Resultat efter finansiella poster208 456 kr-71 040 kr128 020 kr
Skatt43 410 kr0 kr14 753 kr
Årets resultat165 046 kr-71 040 kr113 267 kr

Balansräkning

Post202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar83 233 kr36 800 kr27 600 kr
Materiella anläggningstillgångar83 233 kr36 800 kr27 600 kr
Omsättningstillgångar278 084 kr172 665 kr301 637 kr
Kortfristiga fordringar76 199 kr135 685 kr108 682 kr
Kassa och bank201 885 kr36 980 kr192 955 kr
Summa tillgångar361 317 kr209 465 kr329 237 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital190 046 kr119 006 kr232 273 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-165 046 kr94 006 kr
Årets resultat165 046 kr-71 040 kr113 267 kr
Kortfristiga skulder171 271 kr9 761 kr47 099 kr
Leverantörsskulder--10 959 kr
Övriga kortfristiga skulder166 271 kr4 761 kr31 140 kr
Summa eget kapital och skulder361 317 kr209 465 kr329 237 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Österbybruk. Östhammar kommun, Uppsala län registrerades år 2023 och bedriver sedan dess installation av solceller.

Företrädare

  • Mhesun T (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-08-14
Registrerat hos Bolagsverket
M.T Installatör AB
2023-08-18
Registrerat hos Skatteverket
2026-08-24
Namnändring
M.T Installatör AB → M.T Tak och Sol AB
2026-08-24
Ändrad verksamhetsbeskrivning
− Företaget ska driva snickeri och takrenovering.
+ Företaget ska driva bygg och takrenovering.

Vanliga frågor

Vad har M.T Tak och Sol AB för organisationsnummer?

M.T Tak och Sol AB har organisationsnummer 559444-4647 (5594444647).

Var ligger M.T Tak och Sol AB?

M.T Tak och Sol AB har sin registrerade adress mineralvägen 14, 74832 Österbybruk.

Vilken bransch är M.T Tak och Sol AB verksamt i?

M.T Tak och Sol AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter M.T Tak och Sol AB?

M.T Tak och Sol AB hade en nettoomsättning på 1 161 978 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har M.T Tak och Sol AB?

M.T Tak och Sol AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår M.T Tak och Sol AB någon utdelning?

Styrelsen i M.T Tak och Sol AB föreslog en utdelning på 120 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Östhammar
Län
Uppsala län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-08-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar