Ekskär Invest AB
Ekskär Invest AB har organisationsnummer 559446-1757 (5594461757)
Aktiebolag • Org.nr: 559446-1757
Om företaget
Ekskär Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Handen. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 369 procent till 150 000 kr räkenskapsåret 2025 (32 000 kr föregående år).
Omsättningsökningen är huvudsakligen projektrelaterad och hänförlig till ett större uppdrag som
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ekskär Invest AB 150 000 kr och redovisade ett resultat på 107 035 kr. Rörelsemarginalen var 90,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 69,1 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 323,3 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 90,2 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 90,0 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 323,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 21 129 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 204 av 330 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Huddinge.
- Plats 2 356 av 3 181 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 78 748 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 236 857 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 90,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 90,0 procent |
| Soliditet | 80,8 procent | 69,1 procent |
| Kassalikviditet | 520,0 procent | 323,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,5 procent | 68,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
kilowattvägen 4c/o c/o Fastighets AB SVT Aapro
13644 Handen
Bolag på samma adress
27 andra bolag har kilowattvägen 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta bolag och fast egendom, bedriva handel med värdepapper, konsultation inom management och företagsutveckling, konsultation inom bygg och fastighetsrelaterade tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 100 kr | 150 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 052 kr | 14 652 kr |
| Rörelseresultat | 29 048 kr | 135 348 kr |
| Ränteintäkter | 658 kr | 150 kr |
| Räntekostnader | 8 kr | 553 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 698 kr | 134 945 kr |
| Skatt | 6 116 kr | 27 910 kr |
| Årets resultat | 23 582 kr | 107 035 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 60 149 kr | 225 297 kr |
| Kortfristiga fordringar | 220 kr | 324 kr |
| Kassa och bank | 59 929 kr | 224 973 kr |
| Summa tillgångar | 60 149 kr | 225 297 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 48 582 kr | 155 617 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 23 582 kr |
| Årets resultat | 23 582 kr | 107 035 kr |
| Kortfristiga skulder | 11 567 kr | 69 680 kr |
| Leverantörsskulder | - | 682 kr |
| Skatteskulder | 6 116 kr | 27 910 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 451 kr | 36 088 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 60 149 kr | 225 297 kr |
Företrädare
- Sami A (ledamot)
Undertecknad i Handen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ekskär Invest AB för organisationsnummer?
Ekskär Invest AB har organisationsnummer 559446-1757 (5594461757).
Var ligger Ekskär Invest AB?
Ekskär Invest AB har sin registrerade adress kilowattvägen 4, 13644 Handen.
Vilken bransch är Ekskär Invest AB verksamt i?
Ekskär Invest AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ekskär Invest AB?
Ekskär Invest AB hade en nettoomsättning på 150 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-08-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.