Göran Larsson Bygg & Maskin AB
Göran Larsson Bygg & Maskin AB har organisationsnummer 559446-8034 (5594468034)
Aktiebolag • Org.nr: 559446-8034
Om företaget
Göran Larsson Bygg & Maskin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljugarn. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 770 000 kr räkenskapsåret 2025 (616 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Göran Larsson Bygg & Maskin AB 770 000 kr och redovisade ett resultat på 408 908 kr. Rörelsemarginalen var 66,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 63,3 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 854,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,4 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 67,0 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,3 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 854,1 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 55,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 25,0 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 241 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 39 av 54 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Gotland.
- Plats 1 074 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 1 074 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 164 804 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,8 procent | 66,4 procent |
| Vinstmarginal | 83,9 procent | 67,0 procent |
| Soliditet | 42,6 procent | 63,3 procent |
| Kassalikviditet | 405,8 procent | 854,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,5 procent | 55,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 25,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lau Hemmor 14362362 Ljugarn
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Lau Hemmor 143 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva byggnadsverksamhet, uthyrning av liftar och byggmaskiner, äga och förvalta lös egendom samt därmed bedriva förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 616 031 kr | 770 214 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 595 kr | 160 029 kr |
| Avskrivningar | 56 864 kr | 86 224 kr |
| Rörelseresultat | 516 125 kr | 511 309 kr |
| Ränteintäkter | 509 kr | 4 300 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 516 634 kr | 515 609 kr |
| Bokslutsdispositioner | -129 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 79 746 kr | 106 701 kr |
| Årets resultat | 307 888 kr | 408 908 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 301 936 kr | 298 511 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 301 936 kr | 298 511 kr |
| Omsättningstillgångar | 479 059 kr | 872 952 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 114 kr | 117 999 kr |
| Kassa och bank | 383 945 kr | 754 953 kr |
| Summa tillgångar | 780 995 kr | 1 171 463 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 332 888 kr | 741 796 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 307 888 kr |
| Årets resultat | 307 888 kr | 408 908 kr |
| Obeskattade reserver | 129 000 kr | 129 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 118 051 kr | 102 212 kr |
| Leverantörsskulder | 816 kr | 5 174 kr |
| Skatteskulder | 62 094 kr | 92 895 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 141 kr | 4 143 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 780 995 kr | 1 171 463 kr |
Företrädare
- Göran L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Göran Larsson Bygg & Maskin AB för organisationsnummer?
Göran Larsson Bygg & Maskin AB har organisationsnummer 559446-8034 (5594468034).
Var ligger Göran Larsson Bygg & Maskin AB?
Göran Larsson Bygg & Maskin AB har sin registrerade adress Lau Hemmor 143, 62362 Ljugarn.
Vilken bransch är Göran Larsson Bygg & Maskin AB verksamt i?
Göran Larsson Bygg & Maskin AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Göran Larsson Bygg & Maskin AB?
Göran Larsson Bygg & Maskin AB hade en nettoomsättning på 770 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.