Loml M&N Taxi AB
Loml M&N Taxi AB har organisationsnummer 559448-2456 (5594482456)
Aktiebolag • Org.nr: 559448-2456
Om företaget
Loml M&N Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 1 012 595 kr räkenskapsåret 2025 (1 133 526 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Loml M&N Taxi AB 1 012 595 kr och redovisade ett resultat på 295 426 kr. Rörelsemarginalen var 37,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 62,9 procent, över branschens median (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 450,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,6 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,9 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,9 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 450,7 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,5 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 013 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 195 000 kr | 378 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 220 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 274 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 26 559 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 47 656 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 144 174 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,9 procent | 37,6 procent |
| Vinstmarginal | 33,9 procent | 36,9 procent |
| Soliditet | 39,5 procent | 62,9 procent |
| Kassalikviditet | 293,7 procent | 450,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,4 procent | 47,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 134 000 kr | 1 013 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 39 000 kr | 195 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oslogatan 24c/o c/o Said
16431 Kista
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Oslogatan 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 133 526 kr | 1 012 595 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 153 089 kr | 163 522 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 429 074 kr | 357 419 kr |
| Övriga externa kostnader | 227 183 kr | 142 997 kr |
| Personalkostnader | 38 501 kr | 195 269 kr |
| Avskrivningar | 185 000 kr | 100 000 kr |
| Rörelseresultat | 406 857 kr | 380 432 kr |
| Ränteintäkter | 131 kr | 19 kr |
| Räntekostnader | 22 882 kr | 6 607 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 384 106 kr | 373 844 kr |
| Skatt | 82 105 kr | 78 418 kr |
| Årets resultat | 302 001 kr | 295 426 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 432 840 kr | 332 840 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 432 840 kr | 332 840 kr |
| Omsättningstillgångar | 395 029 kr | 656 489 kr |
| Kortfristiga fordringar | 29 377 kr | 80 047 kr |
| Kassa och bank | 365 652 kr | 576 442 kr |
| Summa tillgångar | 827 869 kr | 989 329 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 327 001 kr | 622 427 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 302 001 kr |
| Årets resultat | 302 001 kr | 295 426 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 478 kr | 145 651 kr |
| Leverantörsskulder | 30 276 kr | 21 299 kr |
| Skatteskulder | 47 497 kr | 97 796 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 56 705 kr | 26 557 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 827 869 kr | 989 329 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet
Företrädare
- Said, MOHAMMED S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Loml M&N Taxi AB för organisationsnummer?
Loml M&N Taxi AB har organisationsnummer 559448-2456 (5594482456).
Var ligger Loml M&N Taxi AB?
Loml M&N Taxi AB har sin registrerade adress Oslogatan 24, 16431 Kista.
Vilken bransch är Loml M&N Taxi AB verksamt i?
Loml M&N Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Loml M&N Taxi AB?
Loml M&N Taxi AB hade en nettoomsättning på 1 012 595 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Loml M&N Taxi AB?
Loml M&N Taxi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Loml M&N Taxi AB någon utdelning?
Styrelsen i Loml M&N Taxi AB föreslog en utdelning på 262 500 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.