Mälarvent AB
Mälarvent AB har organisationsnummer 559449-0129 (5594490129)
Aktiebolag • Org.nr: 559449-0129
Om företaget
Mälarvent AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som ventilationsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43222). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av glassvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 1 144 263 kr räkenskapsåret 2025 (950 810 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mälarvent AB 1 144 263 kr och redovisade ett resultat på 210 340 kr. Rörelsemarginalen var 23,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,9 procent). Soliditeten var 59,9 procent, över branschens median (median 51,1 procent). Kassalikviditeten var 249,5 procent, över branschens median (median 224,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,4 procent | 6,9 procent | 1,1 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,4 procent | 7,0 procent | 1,0 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,9 procent | 51,1 procent | 28,5 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 249,5 procent | 224,0 procent | 135,2 procent till 377,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 80,8 procent | 21,9 procent | 1,4 procent till 57,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 20,3 procent | 2,9 procent | -14,6 procent till 36,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 144 000 kr | 1 410 000 kr | 867 000 kr till 2 467 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 460 000 kr | 605 000 kr | 427 000 kr till 738 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 495 av 748 aktiebolag inom ventilationsarbeten.
- Plats 9 av 11 aktiebolag inom ventilationsarbeten med säte i Enköping.
- Plats 568 av 1 361 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 4 420 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 133 940 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,2 procent | 23,4 procent |
| Vinstmarginal | 27,1 procent | 23,4 procent |
| Soliditet | 86,8 procent | 59,9 procent |
| Kassalikviditet | 756,0 procent | 249,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,3 procent | 80,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 20,3 procent |
| Omsättning per anställd | 951 000 kr | 1 144 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 460 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ängsmarksvägen 37E74944 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva vvs installationer och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 950 810 kr | 1 144 263 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 37 946 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 17 789 kr | 157 328 kr |
| Övriga externa kostnader | 191 494 kr | 297 612 kr |
| Personalkostnader | 483 033 kr | 459 918 kr |
| Rörelseresultat | 258 494 kr | 267 351 kr |
| Ränteintäkter | 103 kr | 363 kr |
| Räntekostnader | 1 261 kr | 117 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 257 336 kr | 267 597 kr |
| Skatt | 53 640 kr | 57 257 kr |
| Årets resultat | 203 696 kr | 210 340 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 292 370 kr | 434 452 kr |
| Kortfristiga fordringar | 239 034 kr | 150 808 kr |
| Kassa och bank | 53 336 kr | 283 644 kr |
| Summa tillgångar | 292 370 kr | 434 452 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 253 696 kr | 260 341 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 kr |
| Årets resultat | 203 696 kr | 210 340 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 674 kr | 174 111 kr |
| Leverantörsskulder | 869 kr | 7 509 kr |
| Skatteskulder | - | -5 546 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 805 kr | 172 148 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 292 370 kr | 434 452 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver installationer av ventilation och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Enköping.
Företrädare
- Janne Edvard H (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mälarvent AB för organisationsnummer?
Mälarvent AB har organisationsnummer 559449-0129 (5594490129).
Var ligger Mälarvent AB?
Mälarvent AB har sin registrerade adress Ängsmarksvägen 37E, 74944 Enköping.
Vilken bransch är Mälarvent AB verksamt i?
Mälarvent AB är registrerat i branschen ventilationsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mälarvent AB?
Mälarvent AB hade en nettoomsättning på 1 144 263 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mälarvent AB?
Mälarvent AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mälarvent AB någon utdelning?
Styrelsen i Mälarvent AB föreslog en utdelning på 210 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.