Ekenstein Entreprenad AB
Ekenstein Entreprenad AB har organisationsnummer 559449-1515 (5594491515)
Aktiebolag • Org.nr: 559449-1515
Om företaget
Ekenstein Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Säter. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av maskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 320 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 229 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ekenstein Entreprenad AB 2 320 000 kr och redovisade ett resultat på 520 887 kr. Rörelsemarginalen var 31,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 17,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 120,4 procent, under branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,4 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,6 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 120,4 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,4 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,1 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 320 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 663 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 912 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 8 av 25 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Säter.
- Plats 83 av 333 aktiebolag med säte i Säter.
- Plats 2 195 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 73 749 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,8 procent | 29,3 procent | 31,2 procent |
| Vinstmarginal | 48,8 procent | 25,8 procent | 28,4 procent |
| Soliditet | 11,4 procent | 23,7 procent | 17,6 procent |
| Kassalikviditet | 120,9 procent | 149,1 procent | 120,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,7 procent | 53,0 procent | 54,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 143,9 procent | 4,1 procent |
| Omsättning per anställd | 914 000 kr | 2 229 000 kr | 2 320 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 138 000 kr | 690 000 kr | 663 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gessån 3878390 Säter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom mark- och anläggningsbranschen och utföra reparation och svetsarbeten inom samma bransch.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 913 746 kr | 2 228 869 kr | 2 319 794 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 15 596 kr | 80 712 kr |
| Övriga externa kostnader | 70 474 kr | 175 247 kr | 236 228 kr |
| Personalkostnader | 137 991 kr | 689 576 kr | 663 292 kr |
| Avskrivningar | 75 458 kr | 315 913 kr | 409 187 kr |
| Rörelseresultat | 482 891 kr | 653 756 kr | 724 258 kr |
| Ränteintäkter | 259 kr | 8 686 kr | 1 253 kr |
| Räntekostnader | 37 103 kr | 86 467 kr | 66 862 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 446 047 kr | 575 975 kr | 658 649 kr |
| Bokslutsdispositioner | -100 000 kr | -150 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 71 626 kr | 88 522 kr | 137 762 kr |
| Årets resultat | 274 421 kr | 337 453 kr | 520 887 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 843 576 kr | 1 677 663 kr | 3 641 782 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 843 576 kr | 1 677 663 kr | 3 641 782 kr |
| Omsättningstillgångar | 782 009 kr | 1 007 932 kr | 1 810 161 kr |
| Kortfristiga fordringar | 352 055 kr | 262 342 kr | 357 189 kr |
| Kassa och bank | 429 954 kr | 745 590 kr | 1 452 972 kr |
| Summa tillgångar | 2 625 585 kr | 2 685 595 kr | 5 451 943 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 299 421 kr | 636 874 kr | 957 761 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 274 421 kr | 411 874 kr |
| Årets resultat | 274 421 kr | 337 453 kr | 520 887 kr |
| Obeskattade reserver | 210 000 kr | 360 000 kr | 360 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 647 074 kr | 675 967 kr | 1 503 128 kr |
| Leverantörsskulder | 45 337 kr | 44 333 kr | 13 393 kr |
| Skatteskulder | 68 880 kr | 149 743 kr | 177 725 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 269 091 kr | 224 340 kr | 257 868 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 625 585 kr | 2 685 595 kr | 5 451 943 kr |
Företrädare
- Stefan E (verkställande direktör)
Undertecknad i Säter 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ekenstein Entreprenad AB för organisationsnummer?
Ekenstein Entreprenad AB har organisationsnummer 559449-1515 (5594491515).
Var ligger Ekenstein Entreprenad AB?
Ekenstein Entreprenad AB har sin registrerade adress Gessån 38, 78390 Säter.
Vilken bransch är Ekenstein Entreprenad AB verksamt i?
Ekenstein Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ekenstein Entreprenad AB?
Ekenstein Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 2 320 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ekenstein Entreprenad AB?
Ekenstein Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ekenstein Entreprenad AB någon utdelning?
Styrelsen i Ekenstein Entreprenad AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Säter
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.