M3 Österåker AB
M3 Österåker AB har organisationsnummer 559449-3065 (5594493065)
Aktiebolag • Org.nr: 559449-3065
Om företaget
M3 Österåker AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 65 procent till 1 741 625 kr räkenskapsåret 2025 (5 000 561 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M3 Österåker AB 1 741 625 kr och redovisade ett resultat på 1 592 071 kr. Rörelsemarginalen var 102,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,1 procent). Soliditeten var 75,9 procent, över branschens median (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 89,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 242,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 102,0 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 112,9 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 75,9 procent | 56,0 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 89,3 procent | 242,1 procent | 127,8 procent till 479,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 51,9 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -65,2 procent | 0,2 procent | -23,3 procent till 22,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 392 av 1 341 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 7 av 13 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Österåker.
- Plats 536 av 1 950 aktiebolag med säte i Österåker.
- Plats 31 338 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 96 758 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,5 procent | 102,0 procent |
| Vinstmarginal | 49,1 procent | 112,9 procent |
| Soliditet | 63,2 procent | 75,9 procent |
| Kassalikviditet | 115,2 procent | 89,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,7 procent | 51,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -65,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sörahemsvägen 6018437 Åkersberga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sörahemsvägen 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 81100Fastighetsrelaterad stödverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 000 561 kr | 1 741 625 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 535 892 kr | -186 657 kr |
| Övriga externa kostnader | 23 820 kr | 44 470 kr |
| Personalkostnader | 1 013 831 kr | 57 051 kr |
| Avskrivningar | - | 49 479 kr |
| Rörelseresultat | 2 427 018 kr | 1 777 282 kr |
| Ränteintäkter | 27 617 kr | 32 868 kr |
| Räntekostnader | -456 kr | -5 986 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 455 091 kr | 1 966 136 kr |
| Skatt | 505 744 kr | 374 065 kr |
| Årets resultat | 1 949 347 kr | 1 592 071 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 800 000 kr | 3 170 521 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 650 521 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 800 000 kr | 2 520 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 324 501 kr | 868 064 kr |
| Kortfristiga fordringar | 986 984 kr | 375 903 kr |
| Kassa och bank | 337 517 kr | 492 161 kr |
| Summa tillgångar | 3 124 501 kr | 4 038 585 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 974 347 kr | 3 066 418 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 1 449 347 kr |
| Årets resultat | 1 949 347 kr | 1 592 071 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 150 154 kr | 972 167 kr |
| Leverantörsskulder | 83 184 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 597 740 kr | 972 167 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 19 230 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 124 501 kr | 4 038 585 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget kommer bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Michael L (styrelseordförande)
Undertecknad i Åkersberga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M3 Österåker AB för organisationsnummer?
M3 Österåker AB har organisationsnummer 559449-3065 (5594493065).
Var ligger M3 Österåker AB?
M3 Österåker AB har sin registrerade adress Sörahemsvägen 60, 18437 Åkersberga.
Vilken bransch är M3 Österåker AB verksamt i?
M3 Österåker AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M3 Österåker AB?
M3 Österåker AB hade en nettoomsättning på 1 741 625 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Österåker
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.