Arcano Hova AB
Arcano Hova AB har organisationsnummer 559449-3545 (5594493545)
Aktiebolag • Org.nr: 559449-3545
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerHova
Om företaget
Arcano Hova AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hova. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 257 000 kr räkenskapsåret 2025 (343 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arcano Hova AB 257 000 kr och redovisade ett resultat på -39 206 kr. Rörelsemarginalen var -15,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 99,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 1422,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,2 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,2 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1422,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2,9 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,1 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 622 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Gullspång.
- Plats 65 av 91 aktiebolag med säte i Gullspång.
- Plats 36 044 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 219 455 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | -15,2 procent |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | -15,2 procent |
| Soliditet | 98,9 procent | 99,7 procent |
| Kassalikviditet | 577,7 procent | 1422,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,0 procent | -2,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torggatan 954832 Hova
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 343 270 kr | 256 923 kr |
| Övriga externa kostnader | 293 063 kr | 270 329 kr |
| Avskrivningar | 32 955 kr | 25 702 kr |
| Rörelseresultat | 17 252 kr | -39 108 kr |
| Ränteintäkter | 27 kr | 32 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 130 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 274 kr | -39 206 kr |
| Skatt | 3 557 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 13 717 kr | -39 206 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 301 888 kr | 1 276 186 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 301 888 kr | 1 276 186 kr |
| Omsättningstillgångar | 86 677 kr | 62 565 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 704 kr | 3 858 kr |
| Kassa och bank | 84 973 kr | 58 707 kr |
| Summa tillgångar | 1 388 565 kr | 1 338 751 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 373 560 kr | 1 334 354 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 334 843 kr | 1 348 560 kr |
| Årets resultat | 13 717 kr | -39 206 kr |
| Kortfristiga skulder | 15 005 kr | 4 397 kr |
| Skatteskulder | 4 607 kr | 4 398 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 398 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 388 565 kr | 1 338 751 kr |
Företrädare
- Tommy B (ordförande)
- Lennart S (ledamot)
Undertecknad i Hova 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arcano Hova AB för organisationsnummer?
Arcano Hova AB har organisationsnummer 559449-3545 (5594493545).
Var ligger Arcano Hova AB?
Arcano Hova AB har sin registrerade adress Torggatan 9, 54832 Hova.
Vilken bransch är Arcano Hova AB verksamt i?
Arcano Hova AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arcano Hova AB?
Arcano Hova AB hade en nettoomsättning på 257 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gullspång
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.