M T Schakt AB
M T Schakt AB har organisationsnummer 559452-1022 (5594521022)
Aktiebolag • Org.nr: 559452-1022
Om företaget
M T Schakt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ösmo. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 1 328 014 kr räkenskapsåret 2025 (1 133 339 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M T Schakt AB 1 328 014 kr och redovisade ett resultat på 6 989 kr. Rörelsemarginalen var 0,6 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 56,8 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 407,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,8 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 407,1 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,2 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 676 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 147 av 292 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Stockholm.
- Plats 22 291 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 39 855 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 121 179 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,4 procent | 0,6 procent |
| Vinstmarginal | 28,5 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 57,7 procent | 56,8 procent |
| Kassalikviditet | 437,0 procent | 407,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,5 procent | 2,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ugglevägen 314834 Ösmo
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är transporter av schaktmassor och annat material och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 133 339 kr | 1 328 014 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -20 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 806 437 kr | 671 214 kr |
| Personalkostnader | 4 894 kr | 648 354 kr |
| Rörelseresultat | 322 028 kr | 8 446 kr |
| Ränteintäkter | 1 177 kr | 765 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 323 205 kr | 9 211 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 753 kr | 0 kr |
| Skatt | 49 905 kr | 2 222 kr |
| Årets resultat | 192 547 kr | 6 989 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 415 012 kr | 433 518 kr |
| Kortfristiga fordringar | 354 757 kr | 306 406 kr |
| Kassa och bank | 60 255 kr | 127 112 kr |
| Summa tillgångar | 415 012 kr | 433 518 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 239 283 kr | 246 272 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 214 283 kr |
| Årets resultat | 192 547 kr | 6 989 kr |
| Obeskattade reserver | 80 753 kr | 80 753 kr |
| Kortfristiga skulder | 94 976 kr | 106 493 kr |
| Leverantörsskulder | 15 229 kr | 10 974 kr |
| Skatteskulder | 49 905 kr | 52 127 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 842 kr | 43 392 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 415 012 kr | 433 518 kr |
Företrädare
- Leif-Mikael S (styrelseledamot)
- Torgny Å (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M T Schakt AB för organisationsnummer?
M T Schakt AB har organisationsnummer 559452-1022 (5594521022).
Var ligger M T Schakt AB?
M T Schakt AB har sin registrerade adress Ugglevägen 3, 14834 Ösmo.
Vilken bransch är M T Schakt AB verksamt i?
M T Schakt AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M T Schakt AB?
M T Schakt AB hade en nettoomsättning på 1 328 014 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.