Sysstemai AB
Sysstemai AB har organisationsnummer 559452-5502 (5594525502)
Aktiebolag • Org.nr: 559452-5502
Om företaget
Sysstemai AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom studieförberedande gymnasial utbildning utom kommunal vuxenutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 858 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 131 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sysstemai AB 858 000 kr och redovisade ett resultat på 671 852 kr. Rörelsemarginalen var 98,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 100,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,4 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 98,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 100,2 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -24,1 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 365 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 86 av 164 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Täby.
- Plats 1 483 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 52 065 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 157 071 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 98,3 procent | 98,4 procent |
| Vinstmarginal | 98,0 procent | 98,6 procent |
| Soliditet | 76,4 procent | 100,2 procent |
| Kassalikviditet | 424,4 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 97,5 procent | 42,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -24,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ellahagsvägen 11 A18732 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom informationsteknik och utbildning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 131 000 kr | 858 224 kr |
| Övriga externa kostnader | 19 434 kr | 14 376 kr |
| Rörelseresultat | 1 111 566 kr | 843 848 kr |
| Ränteintäkter | 38 kr | 2 444 kr |
| Räntekostnader | 3 702 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 107 902 kr | 846 292 kr |
| Skatt | 228 981 kr | 174 440 kr |
| Årets resultat | 878 921 kr | 671 852 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 179 265 kr | 1 569 799 kr |
| Kortfristiga fordringar | 228 510 kr | 4 690 kr |
| Kassa och bank | 950 755 kr | 1 565 109 kr |
| Summa tillgångar | 1 179 265 kr | 1 569 799 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 901 421 kr | 1 573 273 kr |
| Aktiekapital | 22 500 kr | 22 500 kr |
| Balanserat resultat | -209 000 kr | 878 921 kr |
| Årets resultat | 878 921 kr | 671 852 kr |
| Kortfristiga skulder | 277 844 kr | -3 474 kr |
| Skatteskulder | - | -3 474 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 277 844 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 179 265 kr | 1 569 799 kr |
Företrädare
- Lars J (ledamot)
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sysstemai AB för organisationsnummer?
Sysstemai AB har organisationsnummer 559452-5502 (5594525502).
Var ligger Sysstemai AB?
Sysstemai AB har sin registrerade adress Ellahagsvägen 11 A, 18732 Täby.
Vilken bransch är Sysstemai AB verksamt i?
Sysstemai AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sysstemai AB?
Sysstemai AB hade en nettoomsättning på 858 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sysstemai AB någon utdelning?
Styrelsen i Sysstemai AB föreslog en utdelning på 424 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.