GULEA Solutions AB
GULEA Solutions AB har organisationsnummer 559452-6732 (5594526732)
Aktiebolag • Org.nr: 559452-6732
Konsultverksamhet avseende företags organisationStaffanstorp
Om företaget
GULEA Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och diverse övriga konsumenttjänster.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte GULEA Solutions AB 49 000 kr och redovisade ett resultat på 17 518 kr. Soliditeten var 60,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 301,6 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 301,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 24 510 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 47 av 81 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Staffanstorp.
- Plats 542 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 30 636 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 260 719 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Soliditet | 44,1 procent | 60,3 procent |
| Kassalikviditet | 178,8 procent | 301,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -268,2 procent | 57,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gnejsvägen 624545 Staffanstorp
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva coaching och kurser i inre ledarskap och stresshantering med metoderna coaching, mindfulness, meditation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling och även utveckla och marknadsföra mjukvara samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag, bedriva handel med värdepapper, äga och förvalta fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även utföra städtjänster, hemservice och trädgårdstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 49 055 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 9 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 210 kr | 22 704 kr |
| Rörelseresultat | -18 210 kr | 22 871 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 210 kr | 22 871 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -3 300 kr |
| Skatt | - | 2 053 kr |
| Årets resultat | -18 210 kr | 17 518 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 15 406 kr | 50 277 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 597 kr |
| Kassa och bank | 15 406 kr | 49 680 kr |
| Summa tillgångar | 15 406 kr | 50 277 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 6 790 kr | 30 308 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -18 210 kr |
| Årets resultat | -18 210 kr | 17 518 kr |
| Obeskattade reserver | - | 3 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 616 kr | 16 669 kr |
| Skatteskulder | - | 2 053 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 616 kr | 8 616 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 406 kr | 50 277 kr |
Företrädare
- Gustaf A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har GULEA Solutions AB för organisationsnummer?
GULEA Solutions AB har organisationsnummer 559452-6732 (5594526732).
Var ligger GULEA Solutions AB?
GULEA Solutions AB har sin registrerade adress Gnejsvägen 6, 24545 Staffanstorp.
Vilken bransch är GULEA Solutions AB verksamt i?
GULEA Solutions AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter GULEA Solutions AB?
GULEA Solutions AB hade en nettoomsättning på 49 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.