MJ Skötsel & Anläggning AB
MJ Skötsel & Anläggning AB har organisationsnummer 559452-9587 (5594529587)
Aktiebolag • Org.nr: 559452-9587
Om företaget
MJ Skötsel & Anläggning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Teckomatorp. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 1 029 000 kr räkenskapsåret 2025 (864 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MJ Skötsel & Anläggning AB 1 029 000 kr och redovisade ett resultat på 57 431 kr. Rörelsemarginalen var 7,0 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 26,2 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 131,4 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,0 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,2 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 131,4 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 19,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 029 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 731 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 187 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 12 av 14 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Svalöv.
- Plats 142 av 314 aktiebolag med säte i Svalöv.
- Plats 16 509 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 142 859 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,2 procent | 7,0 procent |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 27,0 procent | 26,2 procent |
| Kassalikviditet | 127,3 procent | 131,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 41,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 19,1 procent |
| Omsättning per anställd | 864 000 kr | 1 029 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 498 000 kr | 731 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Håstenslöv 15:8426872 Teckomatorp
Verksamhetsbeskrivning
Företags ska bedriva anläggningsarbete, flytspackling, byggarbete, uthyrning av maskinist samt skötsel av fastigheter och där till förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 864 489 kr | 1 029 031 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 338 kr |
| Övriga externa kostnader | 87 409 kr | 81 073 kr |
| Personalkostnader | 498 012 kr | 731 055 kr |
| Avskrivningar | 3 757 kr | 5 000 kr |
| Rörelseresultat | 71 089 kr | 72 335 kr |
| Ränteintäkter | 18 kr | 8 kr |
| Räntekostnader | - | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 71 107 kr | 72 330 kr |
| Skatt | 14 642 kr | 14 899 kr |
| Årets resultat | 56 465 kr | 57 431 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 21 243 kr | 16 243 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 243 kr | 16 243 kr |
| Omsättningstillgångar | 280 796 kr | 513 810 kr |
| Kortfristiga fordringar | 88 013 kr | 226 049 kr |
| Kassa och bank | 192 783 kr | 287 761 kr |
| Summa tillgångar | 302 039 kr | 530 053 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 81 465 kr | 138 896 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 56 465 kr |
| Årets resultat | 56 465 kr | 57 431 kr |
| Kortfristiga skulder | 220 574 kr | 391 157 kr |
| Leverantörsskulder | - | 99 807 kr |
| Skatteskulder | 7 154 kr | 13 458 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 220 kr | 146 663 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 302 039 kr | 530 053 kr |
Företrädare
- Magnus J
Undertecknad i Teckomatorp 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MJ Skötsel & Anläggning AB för organisationsnummer?
MJ Skötsel & Anläggning AB har organisationsnummer 559452-9587 (5594529587).
Var ligger MJ Skötsel & Anläggning AB?
MJ Skötsel & Anläggning AB har sin registrerade adress Håstenslöv 15:84, 26872 Teckomatorp.
Vilken bransch är MJ Skötsel & Anläggning AB verksamt i?
MJ Skötsel & Anläggning AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MJ Skötsel & Anläggning AB?
MJ Skötsel & Anläggning AB hade en nettoomsättning på 1 029 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MJ Skötsel & Anläggning AB?
MJ Skötsel & Anläggning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svalöv
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.