Ophthalmology Optical Care Sweden AB

Ophthalmology Optical Care Sweden AB har organisationsnummer 559453-2169 (5594532169)

Aktiebolag • Org.nr: 559453-2169

Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Ophthalmology Optical Care Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).

Ekonomi

678 084 krOmsättning
182 134 krÅrets resultat
-Antal anställda
49,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Ophthalmology Optical Care Sweden AB 678 084 kr och redovisade ett resultat på 182 134 kr. Rörelsemarginalen var 33,8 procent, under branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 49,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 197,2 procent, under branschens median (median 372,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal33,8 procent34,4 procent8,2 procent till 68,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal33,8 procent35,8 procent9,0 procent till 71,1 procentUnder branschens median
Soliditet49,3 procent73,1 procent53,4 procent till 89,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet197,2 procent372,2 procent193,2 procent till 934,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital87,9 procent14,7 procent-0,2 procent till 42,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 416 av 1 231 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
  • Plats 8 av 22 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Västerås.
  • Plats 2 472 av 4 685 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 3 730 av 6 904 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 170 897 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal-33,8 procent
Vinstmarginal-33,8 procent
Soliditet100,0 procent49,3 procent
Kassalikviditet-197,2 procent
Avkastning på eget kapital0,0 procent87,9 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Porträttvägen 19
72471 Västerås

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Porträttvägen 19 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget kommer att driva Annan allmän öppen hälso-och sjukvård, ej primärvård.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning-678 084 kr
Råvaror och förnödenheter-430 922 kr
Övriga externa kostnader-17 776 kr
Rörelseresultat0 kr229 386 kr
Resultat efter finansiella poster0 kr229 386 kr
Skatt-47 252 kr
Årets resultat0 kr182 134 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar25 000 kr420 281 kr
Kortfristiga fordringar-321 183 kr
Kassa och bank25 000 kr99 098 kr
Summa tillgångar25 000 kr420 281 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital25 000 kr207 134 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Årets resultat0 kr182 134 kr
Kortfristiga skulder-213 147 kr
Skatteskulder-47 252 kr
Övriga kortfristiga skulder-165 895 kr
Summa eget kapital och skulder25 000 kr420 281 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet är att driva annan allmän öppen hälsa-och sjukvård, ej primärvård.

Företrädare

  • Ali J (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-10-19
Registrerat hos Bolagsverket
Ophthalmology Optical Care Sweden AB
2023-10-20
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Ophthalmology Optical Care Sweden AB för organisationsnummer?

Ophthalmology Optical Care Sweden AB har organisationsnummer 559453-2169 (5594532169).

Var ligger Ophthalmology Optical Care Sweden AB?

Ophthalmology Optical Care Sweden AB har sin registrerade adress Porträttvägen 19, 72471 Västerås.

Vilken bransch är Ophthalmology Optical Care Sweden AB verksamt i?

Ophthalmology Optical Care Sweden AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Ophthalmology Optical Care Sweden AB?

Ophthalmology Optical Care Sweden AB hade en nettoomsättning på 678 084 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-10-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar