Muravej AB

Muravej AB har organisationsnummer 559453-3860 (5594533860)

Aktiebolag • Org.nr: 559453-3860

Byggande av bostadshus och andra byggnaderSpånga

Aktivt företagVerksamt sedan 2023Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Muravej AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar värme- och sanitetsarbeten och golv- och väggbeläggningsarbeten.

Ekonomi

231 762 krOmsättning▲ 1 procent
946 krÅrets resultat
1Antal anställda
61,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 231 762 kr räkenskapsåret 2025 (229 099 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Muravej AB 231 762 kr och redovisade ett resultat på 946 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 61,3 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 258,5 procent, över branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal0,5 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal0,5 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentUnder branschens median
Soliditet61,3 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentöver branschens median
Kassalikviditet258,5 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital1,9 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt1,2 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd232 000 kr1 294 000 kr768 000 kr till 2 125 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd60 000 kr519 000 kr304 000 kr till 673 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 143 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 94 av 119 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Nacka.
  • Plats 2 987 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
  • Plats 74 218 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 223 303 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal12,5 procent0,5 procent
Vinstmarginal12,5 procent0,5 procent
Soliditet50,3 procent61,3 procent
Kassalikviditet201,4 procent258,5 procent
Avkastning på eget kapital47,6 procent1,9 procent
Omsättningstillväxt-1,2 procent
Omsättning per anställd-232 000 kr
Personalkostnad per anställd-60 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Skäftingebacken 10 Lgh 1203
c/o Azimov
16367 Spånga

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska erbjuda snickare och renovering tjänster till privatpersoner och byggföretag

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning229 099 kr231 762 kr
Övriga externa kostnader121 615 kr101 222 kr
Personalkostnader78 852 kr60 355 kr
Rörelseresultat28 632 kr1 179 kr
Ränteintäkter17 kr43 kr
Räntekostnader-31 kr
Resultat efter finansiella poster28 649 kr1 191 kr
Skatt5 899 kr245 kr
Årets resultat22 750 kr946 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar94 841 kr79 410 kr
Kortfristiga fordringar62 912 kr50 128 kr
Kassa och bank31 929 kr29 282 kr
Summa tillgångar94 841 kr79 410 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital47 750 kr48 696 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-22 750 kr
Årets resultat22 750 kr946 kr
Kortfristiga skulder47 091 kr30 714 kr
Leverantörsskulder-1 274 kr
Skatteskulder5 899 kr6 144 kr
Övriga kortfristiga skulder11 620 kr9 359 kr
Summa eget kapital och skulder94 841 kr79 410 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget ska erbjuda snickare och renovering tjänster till privatpersoner och byggföretag.

Företrädare

  • Farrukh A

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2023-10-23
Registrerat hos Bolagsverket
Muravej AB
2023-10-27
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Muravej AB för organisationsnummer?

Muravej AB har organisationsnummer 559453-3860 (5594533860).

Var ligger Muravej AB?

Muravej AB har sin registrerade adress Skäftingebacken 10 Lgh 1203, 16367 Spånga.

Vilken bransch är Muravej AB verksamt i?

Muravej AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Muravej AB?

Muravej AB hade en nettoomsättning på 231 762 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Muravej AB?

Muravej AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Nacka
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2023-10-23
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar