Bygglyftet i Sundsvall AB
Bygglyftet i Sundsvall AB har organisationsnummer 559455-5152 (5594555152)
Aktiebolag • Org.nr: 559455-5152
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikSundsvall
Om företaget
Bygglyftet i Sundsvall AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 1 578 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 895 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bygglyftet i Sundsvall AB 1 578 000 kr och redovisade ett resultat på 619 072 kr. Rörelsemarginalen var 65,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 66,9 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 230,7 procent, under branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,3 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 65,6 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,9 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 230,7 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,2 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,7 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 591 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 32 av 70 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Sundsvall.
- Plats 845 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 2 084 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 105 709 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,1 procent | 65,3 procent |
| Vinstmarginal | 88,2 procent | 65,6 procent |
| Soliditet | 76,8 procent | 66,9 procent |
| Kassalikviditet | 430,6 procent | 230,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,1 procent | 35,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -16,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högbergsgatan 785237 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och konstruktion samt äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 894 650 kr | 1 577 952 kr |
| Övriga externa kostnader | 166 646 kr | 74 926 kr |
| Personalkostnader | 59 335 kr | 472 608 kr |
| Rörelseresultat | 1 668 669 kr | 1 030 418 kr |
| Ränteintäkter | 2 096 kr | 4 164 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 670 765 kr | 1 034 582 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -250 000 kr |
| Skatt | 349 717 kr | 165 510 kr |
| Årets resultat | 1 321 048 kr | 619 072 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 1 200 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 753 252 kr | 1 431 842 kr |
| Kortfristiga fordringar | 172 282 kr | 477 366 kr |
| Kassa och bank | 1 580 970 kr | 954 476 kr |
| Summa tillgångar | 1 753 252 kr | 2 631 842 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 346 048 kr | 1 761 120 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 117 048 kr |
| Årets resultat | 1 321 048 kr | 619 072 kr |
| Obeskattade reserver | - | 250 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 407 204 kr | 620 722 kr |
| Skatteskulder | 349 717 kr | 515 227 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 487 kr | 102 495 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 753 252 kr | 2 631 842 kr |
Företrädare
- Staffan A (ordförande)
- Lisbeth A
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bygglyftet i Sundsvall AB för organisationsnummer?
Bygglyftet i Sundsvall AB har organisationsnummer 559455-5152 (5594555152).
Var ligger Bygglyftet i Sundsvall AB?
Bygglyftet i Sundsvall AB har sin registrerade adress Högbergsgatan 7, 85237 Sundsvall.
Vilken bransch är Bygglyftet i Sundsvall AB verksamt i?
Bygglyftet i Sundsvall AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bygglyftet i Sundsvall AB?
Bygglyftet i Sundsvall AB hade en nettoomsättning på 1 578 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Bygglyftet i Sundsvall AB någon utdelning?
Styrelsen i Bygglyftet i Sundsvall AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.