Fotviljan AB
Fotviljan AB har organisationsnummer 559455-8537 (5594558537)
Aktiebolag • Org.nr: 559455-8537
Om företaget
Fotviljan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Visby. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 193 procent till 521 433 kr räkenskapsåret 2025 (177 937 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fotviljan AB 521 433 kr och redovisade ett resultat på 544 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,4 procent). Soliditeten var 24,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 115,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 9,4 procent | 1,6 procent till 19,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 9,5 procent | 1,6 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,5 procent | 65,2 procent | 44,8 procent till 81,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,4 procent | 329,6 procent | 184,0 procent till 617,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 procent | 23,0 procent | 2,6 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 193,0 procent | 2,1 procent | -8,0 procent till 11,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 627 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 8 av 9 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Gotland.
- Plats 1 248 av 2 135 aktiebolag med säte i Gotland.
- Plats 1 248 av 2 135 aktiebolag i Gotlands län.
- Plats 188 106 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,4 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | 32,4 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 75,4 procent | 24,5 procent |
| Kassalikviditet | 331,0 procent | 115,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,7 procent | 1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 193,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Visborgsallén 47c/o c/o Karin Kraft
62150 Visby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget avser att bedriva medicinsk fotvård, skönhetsvård, friskvård, massage samt försäljning av fot- och hudvårdsprodukter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 177 937 kr | 521 433 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 17 984 kr | 49 921 kr |
| Övriga externa kostnader | 95 567 kr | 133 943 kr |
| Personalkostnader | 1 750 kr | 330 071 kr |
| Avskrivningar | 4 915 kr | 6 017 kr |
| Rörelseresultat | 57 721 kr | 1 481 kr |
| Ränteintäkter | - | 33 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 57 718 kr | 1 514 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 493 kr | -787 kr |
| Skatt | 11 406 kr | 183 kr |
| Årets resultat | 43 819 kr | 544 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 25 172 kr | 19 155 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 172 kr | 19 155 kr |
| Omsättningstillgångar | 66 110 kr | 100 833 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 207 kr | 41 031 kr |
| Kassa och bank | 52 903 kr | 59 802 kr |
| Summa tillgångar | 91 282 kr | 119 988 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 68 819 kr | 29 363 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 819 kr |
| Årets resultat | 43 819 kr | 544 kr |
| Obeskattade reserver | 2 493 kr | 3 280 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 970 kr | 87 345 kr |
| Leverantörsskulder | 14 072 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 898 kr | 82 345 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 91 282 kr | 119 988 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte på Gotland bildades 2023, och bedriver sedan dess medicinsk fotvård.
Företrädare
- Karin K (styrelseledamot)
Undertecknad i Visby 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fotviljan AB för organisationsnummer?
Fotviljan AB har organisationsnummer 559455-8537 (5594558537).
Var ligger Fotviljan AB?
Fotviljan AB har sin registrerade adress Visborgsallén 47, 62150 Visby.
Vilken bransch är Fotviljan AB verksamt i?
Fotviljan AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fotviljan AB?
Fotviljan AB hade en nettoomsättning på 521 433 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gotland
- Län
- Gotlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.