VVSAREN SKÅNE AB
VVSAREN SKÅNE AB har organisationsnummer 559457-9053 (5594579053)
Aktiebolag • Org.nr: 559457-9053
Om företaget
VVSAREN SKÅNE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 96 procent till 65 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 668 201 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VVSAREN SKÅNE AB 65 000 kr och redovisade ett resultat på -157 785 kr. Soliditeten var 46,2 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 378,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,2 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 378,1 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -129,7 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -96,1 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 65 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 429 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 7 av 7 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Skurup.
- Plats 372 av 469 aktiebolag med säte i Skurup.
- Plats 30 051 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 255 859 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 19,2 procent | - |
| Soliditet | 55,6 procent | 46,2 procent |
| Kassalikviditet | 223,6 procent | 378,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 91,1 procent | -129,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -96,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 65 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla dalbyvägen 16 lgh 110922488 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet & ändamål Bolaget skall utföra VVS installation- och reparationsverksamhet inom vatten- värme- och sanitets branschen, samt bedriva övervakning, service och installation inom styr- och regler branschen. Bolaget skall även förvalta fast och lös egendom därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 668 201 kr | 65 049 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 603 844 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 488 013 kr | 114 974 kr |
| Personalkostnader | 191 832 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 57 480 kr | 32 480 kr |
| Rörelseresultat | 327 032 kr | -156 462 kr |
| Ränteintäkter | 32 kr | 264 kr |
| Räntekostnader | 6 537 kr | 1 587 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 320 527 kr | -157 785 kr |
| Skatt | 66 074 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 254 453 kr | -157 785 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 229 920 kr | 97 440 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 229 920 kr | 97 440 kr |
| Omsättningstillgångar | 272 535 kr | 165 962 kr |
| Kortfristiga fordringar | 263 406 kr | 85 149 kr |
| Kassa och bank | 9 129 kr | 80 813 kr |
| Summa tillgångar | 502 455 kr | 263 402 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 279 453 kr | 121 668 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 254 453 kr |
| Årets resultat | 254 453 kr | -157 785 kr |
| Kortfristiga skulder | 121 899 kr | 43 897 kr |
| Leverantörsskulder | 96 856 kr | 39 225 kr |
| Skatteskulder | 2 318 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 725 kr | 4 672 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 502 455 kr | 263 402 kr |
Företrädare
- Lars Filip J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VVSAREN SKÅNE AB för organisationsnummer?
VVSAREN SKÅNE AB har organisationsnummer 559457-9053 (5594579053).
Var ligger VVSAREN SKÅNE AB?
VVSAREN SKÅNE AB har sin registrerade adress Gamla dalbyvägen 16 lgh 1109, 22488 Lund.
Vilken bransch är VVSAREN SKÅNE AB verksamt i?
VVSAREN SKÅNE AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VVSAREN SKÅNE AB?
VVSAREN SKÅNE AB hade en nettoomsättning på 65 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VVSAREN SKÅNE AB?
VVSAREN SKÅNE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skurup
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.