StoneMarsh AB
StoneMarsh AB har organisationsnummer 559458-4004 (5594584004)
Aktiebolag • Org.nr: 559458-4004
Om företaget
StoneMarsh AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 439 161 kr räkenskapsåret 2025 (1 365 155 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte StoneMarsh AB 1 439 161 kr och redovisade ett resultat på 66 252 kr. Rörelsemarginalen var 5,9 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 32,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 217,9 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,9 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 32,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 217,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 695 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 557 av 2 731 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Göteborg.
- Plats 7 619 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 18 976 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 114 062 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,6 procent | 5,9 procent |
| Vinstmarginal | 36,7 procent | 5,8 procent |
| Soliditet | 45,4 procent | 32,9 procent |
| Kassalikviditet | 271,7 procent | 217,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | 37,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 365 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 607 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Varholmen 17 B42340 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling, företagsledning och fastighetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 365 155 kr | 1 439 161 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 21 443 kr |
| Övriga externa kostnader | 258 158 kr | 384 710 kr |
| Personalkostnader | 607 035 kr | 940 537 kr |
| Avskrivningar | - | 8 055 kr |
| Rörelseresultat | 499 962 kr | 84 416 kr |
| Ränteintäkter | 606 kr | 169 kr |
| Räntekostnader | - | 508 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 500 568 kr | 84 077 kr |
| Bokslutsdispositioner | -126 056 kr | 0 kr |
| Skatt | 77 903 kr | 17 825 kr |
| Årets resultat | 296 609 kr | 66 252 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 24 164 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 24 164 kr |
| Omsättningstillgångar | 708 442 kr | 517 914 kr |
| Kortfristiga fordringar | 406 087 kr | 69 537 kr |
| Kassa och bank | 302 355 kr | 448 377 kr |
| Summa tillgångar | 708 442 kr | 542 078 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 321 609 kr | 178 311 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 87 059 kr |
| Årets resultat | 296 609 kr | 66 252 kr |
| Obeskattade reserver | 126 056 kr | 126 056 kr |
| Kortfristiga skulder | 260 777 kr | 237 711 kr |
| Leverantörsskulder | 12 033 kr | 165 kr |
| Skatteskulder | 75 461 kr | 93 286 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 173 282 kr | 144 260 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 708 442 kr | 542 078 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består av att bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling och företagsledning där produkten främst är interimslösningar. Överskott utav konsultverksamheten kommer att över tid investeras i fastighetsutveckling.
Företrädare
- Philip Ivar G (styrelseledamot)
- Jennifer Mary Mc Coustra P (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har StoneMarsh AB för organisationsnummer?
StoneMarsh AB har organisationsnummer 559458-4004 (5594584004).
Var ligger StoneMarsh AB?
StoneMarsh AB har sin registrerade adress Lilla Varholmen 17 B, 42340 Torslanda.
Vilken bransch är StoneMarsh AB verksamt i?
StoneMarsh AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter StoneMarsh AB?
StoneMarsh AB hade en nettoomsättning på 1 439 161 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår StoneMarsh AB någon utdelning?
Styrelsen i StoneMarsh AB föreslog en utdelning på 153 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.