Infiax AB
Infiax AB har organisationsnummer 559458-4384 (5594584384)
Aktiebolag • Org.nr: 559458-4384
Om företaget
Infiax AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar generering av elektricitet från förnybara energikällor, framställning av gas och teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Infiax AB 2 921 013 kr och redovisade ett resultat på 1 570 566 kr. Rörelsemarginalen var 67,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 73,0 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 274,6 procent, under branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,6 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 67,6 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 73,0 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 274,6 procent | 318,8 procent | 190,6 procent till 657,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 99,3 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 921 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 620 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 900 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 477 av 5 120 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 46 av 423 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Stockholm.
- Plats 11 076 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 18 531 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 59 617 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 67,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 67,6 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 73,0 procent |
| Kassalikviditet | - | 274,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -142,6 procent | 99,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 921 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 620 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fjärdingsmansvägen 17019270 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom programmering, hårdvara och systemteknik samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även tillhandahålla energilösningar för industri och hemanvändare, inklusive sol- och vindkraft och hybridvärme och gaslösning, inklusive tillhandahållande av all hård- och mjukvara relaterat till detta. Bolaget ska vidare importera och exportera industriell automationskomponent och mjukvara för alla industriprojekt samt bedriva utveckling av hård- och mjukvara både för finans- och industrimarknaden samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 2 921 013 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 694 kr | 309 034 kr |
| Personalkostnader | - | 620 348 kr |
| Rörelseresultat | -14 694 kr | 1 975 099 kr |
| Räntekostnader | - | -205 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 694 kr | 1 975 304 kr |
| Skatt | - | 404 738 kr |
| Årets resultat | -14 694 kr | 1 570 566 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 544 259 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 544 259 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 306 kr | 1 622 465 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 048 kr | 379 806 kr |
| Kassa och bank | 7 258 kr | 1 242 659 kr |
| Summa tillgångar | 10 306 kr | 2 166 724 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 10 306 kr | 1 580 872 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -14 694 kr |
| Årets resultat | -14 694 kr | 1 570 566 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 590 852 kr |
| Skatteskulder | - | 404 738 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 186 114 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 306 kr | 2 166 724 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom programmering, hårdvara och systemteknik . Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Amin K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Infiax AB för organisationsnummer?
Infiax AB har organisationsnummer 559458-4384 (5594584384).
Var ligger Infiax AB?
Infiax AB har sin registrerade adress Fjärdingsmansvägen 170, 19270 Sollentuna.
Vilken bransch är Infiax AB verksamt i?
Infiax AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Infiax AB?
Infiax AB hade en nettoomsättning på 2 921 013 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Infiax AB?
Infiax AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Infiax AB någon utdelning?
Styrelsen i Infiax AB föreslog en utdelning på 700 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.