Granit Fastigheter i Mölnlycke AB
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB har organisationsnummer 559458-8492 (5594588492)
Aktiebolag • Org.nr: 559458-8492
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMölnlycke
Om företaget
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Bolaget bildades föregående år. Omsättningen har ökat till följd av att verksamheten startat upp under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Granit Fastigheter i Mölnlycke AB 122 724 kr och redovisade ett resultat på 1 143 604 kr. Rörelsemarginalen var 22,8 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 31,6 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 5,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 932,2 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 5,0 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 97,9 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 305 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 32 av 45 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Härryda.
- Plats 907 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 39 728 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 242 191 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 22,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 932,2 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | - | 5,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,8 procent | 97,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granitvägen 2,c/o C/o Peter Kenneth Larsson
43541 Mölnlycke
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Granitvägen 2, som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall äga, förvalta och utföra service av fastigheter samt bedriva uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 122 724 kr |
| Övriga externa kostnader | 917 kr | 14 152 kr |
| Personalkostnader | - | 18 348 kr |
| Avskrivningar | - | 62 233 kr |
| Rörelseresultat | -917 kr | 27 991 kr |
| Räntekostnader | - | 24 750 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -917 kr | 1 144 081 kr |
| Skatt | - | 477 kr |
| Årets resultat | -917 kr | 1 143 604 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 3 567 347 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 067 347 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 500 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 083 kr | 125 595 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 36 803 kr |
| Kassa och bank | 24 083 kr | 88 792 kr |
| Summa tillgångar | 24 083 kr | 3 692 942 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 24 083 kr | 1 167 687 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -917 kr |
| Årets resultat | -917 kr | 1 143 604 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 2 525 255 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 2 485 255 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 083 kr | 3 692 942 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall äga och förvalta fast och lös egendom.
Företrädare
- Peter L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Granit Fastigheter i Mölnlycke AB för organisationsnummer?
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB har organisationsnummer 559458-8492 (5594588492).
Var ligger Granit Fastigheter i Mölnlycke AB?
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB har sin registrerade adress Granitvägen 2,, 43541 Mölnlycke.
Vilken bransch är Granit Fastigheter i Mölnlycke AB verksamt i?
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Granit Fastigheter i Mölnlycke AB?
Granit Fastigheter i Mölnlycke AB hade en nettoomsättning på 122 724 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.