Acina Redovisning AB
Acina Redovisning AB har organisationsnummer 559459-0480 (5594590480)
Aktiebolag • Org.nr: 559459-0480
Om företaget
Acina Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvängen. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 54 procent till 2 084 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 355 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med 54% jämfört med föregående räkenskapsår. Ökningen beror främst på
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Acina Redovisning AB 2 084 000 kr och redovisade ett resultat på 539 817 kr. Rörelsemarginalen var 32,8 procent, över branschens median (median 18,9 procent). Soliditeten var 60,1 procent, under branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 221,8 procent, under branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,8 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 32,9 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 60,1 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 221,8 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 81,0 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 53,8 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 084 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 133 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 449 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 6 av 26 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Ale.
- Plats 177 av 715 aktiebolag med säte i Ale.
- Plats 13 899 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 81 692 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 17,9 procent | 32,8 procent |
| Vinstmarginal | 27,6 procent | 17,6 procent | 32,9 procent |
| Soliditet | 34,8 procent | 47,7 procent | 60,1 procent |
| Kassalikviditet | 153,4 procent | 191,4 procent | 221,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,2 procent | 67,4 procent | 81,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 350,2 procent | 53,8 procent |
| Omsättning per anställd | 301 000 kr | 1 355 000 kr | 2 084 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 164 000 kr | 926 000 kr | 1 133 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Folksagornas väg 5944634 Älvängen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, finans och rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 301 159 kr | 1 354 783 kr | 2 084 126 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 274 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 953 kr | 186 422 kr | 268 411 kr |
| Personalkostnader | 164 430 kr | 925 854 kr | 1 132 736 kr |
| Rörelseresultat | 82 776 kr | 242 507 kr | 683 253 kr |
| Ränteintäkter | 23 kr | 313 kr | 1 346 kr |
| Räntekostnader | - | 4 187 kr | 22 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 82 799 kr | 238 633 kr | 684 577 kr |
| Skatt | 17 823 kr | 52 243 kr | 144 760 kr |
| Årets resultat | 64 976 kr | 186 390 kr | 539 817 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | 128 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 128 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 258 577 kr | 578 867 kr | 980 007 kr |
| Kortfristiga fordringar | 167 789 kr | 349 118 kr | 359 617 kr |
| Kassa och bank | 90 788 kr | 229 749 kr | 620 390 kr |
| Summa tillgångar | 258 577 kr | 578 867 kr | 1 108 007 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 89 976 kr | 276 366 kr | 666 184 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 64 976 kr | 101 367 kr |
| Årets resultat | 64 976 kr | 186 390 kr | 539 817 kr |
| Kortfristiga skulder | 168 601 kr | 302 501 kr | 441 823 kr |
| Leverantörsskulder | 11 537 kr | 1 582 kr | 410 kr |
| Skatteskulder | 20 410 kr | 66 098 kr | 138 794 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 857 kr | 123 104 kr | 147 658 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 258 577 kr | 578 867 kr | 1 108 007 kr |
Företrädare
- Annica N (ledamot)
Undertecknad i Älvängen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Acina Redovisning AB för organisationsnummer?
Acina Redovisning AB har organisationsnummer 559459-0480 (5594590480).
Var ligger Acina Redovisning AB?
Acina Redovisning AB har sin registrerade adress Folksagornas väg 59, 44634 Älvängen.
Vilken bransch är Acina Redovisning AB verksamt i?
Acina Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Acina Redovisning AB?
Acina Redovisning AB hade en nettoomsättning på 2 084 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Acina Redovisning AB?
Acina Redovisning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Acina Redovisning AB någon utdelning?
Styrelsen i Acina Redovisning AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ale
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.