Pomo Holding AB
Pomo Holding AB har organisationsnummer 559459-0555 (5594590555)
Aktiebolag • Org.nr: 559459-0555
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareVäxjö
Om företaget
Pomo Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Växjö. Bolaget registrerades 2023 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 17 procent till 84 900 kr räkenskapsåret 2026 (72 300 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Pomo Holding AB 84 900 kr och redovisade ett resultat på 63 193 kr. Soliditeten var 43,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 96,5 procent). Kassalikviditeten var 510,8 procent, under branschens median (median 938,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,8 procent | 96,5 procent | 76,4 procent till 99,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 510,8 procent | 938,9 procent | 148,5 procent till 5053,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 procent | 3,6 procent | -0,5 procent till 30,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 816 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 6 av 40 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Växjö.
- Plats 1 756 av 2 328 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 3 264 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 250 831 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,8 procent | 40,9 procent | 43,8 procent |
| Kassalikviditet | 950,6 procent | 1512,2 procent | 510,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,3 procent | 4,4 procent | 6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bastövägen 2535244 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag, bedriva konsultverksamhet inom däckbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 182 kr | 72 300 kr | 84 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 60 641 kr | 71 548 kr | 60 467 kr |
| Personalkostnader | - | 18 447 kr | 11 947 kr |
| Rörelseresultat | -45 460 kr | -17 695 kr | 12 486 kr |
| Ränteintäkter | - | 61 065 kr | 92 079 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 917 055 kr | 43 371 kr | 104 565 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -25 000 kr |
| Skatt | - | 70 kr | 16 372 kr |
| Årets resultat | 917 055 kr | 43 301 kr | 63 193 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 300 000 kr | 2 300 000 kr | 2 300 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 300 000 kr | 2 300 000 kr | 2 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 66 541 kr | 106 911 kr | 91 451 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 975 kr | 69 128 kr | 60 997 kr |
| Kassa och bank | 59 566 kr | 37 783 kr | 30 454 kr |
| Summa tillgångar | 2 366 541 kr | 2 406 911 kr | 2 391 451 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 942 055 kr | 985 355 kr | 1 048 548 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 917 055 kr | 960 355 kr |
| Årets resultat | 917 055 kr | 43 301 kr | 63 193 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 25 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 000 kr | 7 070 kr | 17 903 kr |
| Skatteskulder | - | 70 kr | 9 320 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 0 kr | 1 583 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 366 541 kr | 2 406 911 kr | 2 391 451 kr |
Ur årsredovisningen
Bolget bedriver konsultverksamhet inom däckbranschen samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Växjö Kommun.
Företrädare
- Anders Thomas K (styrelseordförande)
- Anton Gustav Aldor K (styrelseledamot)
Undertecknad i Växjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pomo Holding AB för organisationsnummer?
Pomo Holding AB har organisationsnummer 559459-0555 (5594590555).
Var ligger Pomo Holding AB?
Pomo Holding AB har sin registrerade adress Bastövägen 25, 35244 Växjö.
Vilken bransch är Pomo Holding AB verksamt i?
Pomo Holding AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pomo Holding AB?
Pomo Holding AB hade en nettoomsättning på 84 900 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2023-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.